Banka Kombëtare rriti normën bazë të interesit

Banka Popullore pas rritjes së normës së interesit në muajin prill, tani ka bërë një rritje shtesë prej 0.25 për qind dhe tani është në nivelin prej 1.75 për qind.

Nga Banka Popullore bëjnë me dije se në marrjen e këtij vendimi janë marrë parasysh zhvillimet e fundit në inflacion, të cilat janë përshpejtuar në muajin prill, si dhe ndikimi i ecurive të tilla në pritjet inflacioniste.

“Vendimi për shtrëngim të mëtejshëm të politikës monetare bazohet në vlerësimet se presionet mbi çmimet e importit janë më të qëndrueshme dhe më të forta, gjë që krijon efekte të caktuara transfertash në disa kategori çmimesh dhe ndikon në pritjet inflacioniste. Prandaj nevoja për një përgjigje monetare, pavarësisht rreziqeve në rënie për rritjen ekonomike dhe kërkesën e brendshme”, thuhet në deklaratë.

Të dhënat e fundit për muajin prill, sipas bankës qendrore, tregojnë se inflacioni këtë vit do të jetë më i lartë se sa pritej sipas parashikimeve të fundit.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’

Edonis Muja lanson projektin ‘Mamacita’ Ai ka ardhur me projektin e tij të ri muzikor. ‘Mamacita’ quhet kënga e re e Edonis Mujës, që...

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...

Ali Ahmeti: Ukshin Hoti fabrika e të menduarit cilësor shqiptar

Nga sot një nga rrugët më të frekuentuara të Çarshisë së Vjetër të Shkupit do të mbaj emrin e veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin...