BDI: Njohja e statusit të Kishës Ortodokse Maqedonase – Arqipeshkvisë së Ohrit përforcon stabilitetin e rajonit dhe afirmon tolerancën ndërfetare

Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndet vendimin e Patriarkanës Ekumenike të Stambollit për njohjen e Kishës Ortodokse Maqedonase – Arqipeshkvisë së Ohrit në bashkimin kanonik dhe liturgjik.

Me këtë rast shprehim urimet e sinqerta deri te të gjithë besimtarët ortodoksë të vendit për këtë vendim të shumëpritur që u jep statusin e barabartë të predikimit fetar me të gjithë besimtarët ortodoksë në botë.

Është jashtëzakonisht e rëndësishme për ardhmërinë e vendit që po shkon drejt zgjidhjes edhe një kontest shumëvjeçar. Ky vendim përforcon themelet e stabilitetit të rajonit dhe afirmon vlerat e respektit dhe tolerancës ndërfetare.

Bashkimi Demokratik për Integrim vlerëson se tashmë është hapur horizonti i pajtimit mes popujve dhe në këtë rrugë që ka për synim ardhmërinë e përbashkët europiane të të gjithë rajonit duhet të vazhdohet me ndërmarrje të vendimeve të guximshme dhe të mbizotërojë racionaliteti mbi mosmarrëveshjet e dëmshme izoluese.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...