Ministri Nuredini: Hapim mundësi të reja bashkëpunimi me Agjencinë Franceze të Zhvillimit

Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Naser Nuredini, i shoqëruar nga zëvendësministrja Hristina Oxhaklieska, zhvilloi takim pune me përfaqësuesit e Agjencisë Franceze për Zhvillim.

Në këtë takim fillestar u shqyrtuan mundësitë për vendosjen e bashkëpunimit në mes Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe Agjencisë, e cila prej dy vitesh është e pranishme në këto zona dhe e mbështet shtetin në fusha të ndryshme. Ndër të tjera u diskutuan mundësitë për bashkëpunim në sigurimin e zhvillimit të ekuilibruar urban, mbrojtjen e biodiversitetit dhe zonave të mbrojtura, dhe u shqyrtuan mundësitë për mbështetjen e proceseve të menaxhimit të mbeturinave.

Si projekte me interes të përbashkët u përmendën edhe projektet për reduktimin e rreziqeve nga përmbytjet dhe projektet që përfshijnë zgjidhjet e mbështetura tek natyra.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Ambasadori amerikan në Beograd: Kosova dhe Ukraina janë dy situata të ndryshme

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka thënë se Ukraina dhe Kosova janë “situata shumë të ndryshme”, duke bërë thirrje që ajo që ndodhi...

Dendias nesër e fillon mini turneun në Tiranë, Sarajevë dhe Shkup

Ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Dendias prej nesër deri të mërkurën do t’i vizitojë Shqipërinë, Bosnje e Hercegovinën dhe Maqedoninë e...

Bekteshi në takim me tregtarët e rajonit Ohër-Strugë për ndryshimet e Ligjit, e Diela të jetë ditë pune

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot në Ohër do të realizojë takim me tregtarët nga rajoni Ohër-Strugë. Në takim, siç informoi Ministria dikateriale, do t’i...

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...