Viktorija Nuland takon Petkov dhe Osmanin

Aktive diplomacia amerikane për t’i zgjidhur çështjet e hapura në Ballkanin Perëndimor. Pas takimeve të KM bullgar Kirill Petkov në Uashington, sot Viktoria Nuland, Nënsekretare për Çështje Politike në Stejt Departamentin e SHBA-së ka takuar kryediplomatin e Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmanin.

Osmani në facebook ka njoftuar për takimin me Nuland duke falënderuar SHBA-në për mbështetjen e vazhdueshme të vendit, për Dialogun e ardhshëm strategjik dhe avancimin e bashkëpunimit ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së.

“Falënderim për mbështetjen e vazhdueshme amerikanë në proceset eurointegruese, veçanërisht të rëndësishme në kontekst të kërcënimeve aktuale të sigurisë. Prezencë të shtuar të SHBA-së në hapësirat tona është kyçe në ruajtjen e stabilitetit dhe sigurisë rajonale”, ka theksuar Osmani.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Projekti që ka rindizur sherrin mes Leonorës dhe Norës, kunjat në dhomat e zhveshjes dhe përfshirja e miqve VIP

Të gjithë ishin shumë të fokusuar të shikonin ribashkimin e Borës dhe Donaldit në sfilatën e Valdrin Sahitit dhe dashur pa dashur mbeti jashtë...

Operacioni që riktheu dinjitetin e Drejtësisë kundër krimiṯ

Nga Mero Baze Ka tri ditë që shtypi shqiptar është kthyer në një telenovelë krimi, për shkak të rrjedhjes së dosjeve të një liste prej...

Kryeministri i ri australian Entoni Albaneze nesër do të bëjë betimin

Kryeministri i sapozgjedhur australian, Entoni Albaneze, nesër duhet të betohet, pas fitores së tij të djeshme në zgjedhje parlamentare të Partisë laburiste, njofton DPA. Albaneze...

Ambasadori amerikan në Beograd: Kosova dhe Ukraina janë dy situata të ndryshme

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka thënë se Ukraina dhe Kosova janë “situata shumë të ndryshme”, duke bërë thirrje që ajo që ndodhi...

Dendias nesër e fillon mini turneun në Tiranë, Sarajevë dhe Shkup

Ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Dendias prej nesër deri të mërkurën do t’i vizitojë Shqipërinë, Bosnje e Hercegovinën dhe Maqedoninë e...