Gjeorgjia hap Konsullatë të Nderit në Shkup

Sot në Shkup do të hapet Konsullata e Nderit e Gjeorgjisë. Në Shkup sot do të hapet Konsullata e Nderit të Gjeorgjisë, si një impuls në thellimin e bashkëpunimit në mes dy shteteve dhe popujve në shumë sfera pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike në mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Gjeorgjisë në vitin 2019.

Fjalimet e Tamara Liluashvili, ambasadore jorezidente e Gjeorgjisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, me seli në Sofje dhe Marko Andonov, Dekan i Fakultetit Juridik në Universitetin Amerikan Kolegji Shkup dhe Konsull Nderi i Gjeorgjisë në vend.

Të pranishëm do të jenë edhe pjesëtarë nga komunitetit të biznesit dhe akademik, Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe trupit diplomatik, si dhe shtetasve të Gjeorgjisë që jetojnë dhe punojnë në vend.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kryeministri i ri australian Entoni Albaneze nesër do të bëjë betimin

Kryeministri i sapozgjedhur australian, Entoni Albaneze, nesër duhet të betohet, pas fitores së tij të djeshme në zgjedhje parlamentare të Partisë laburiste, njofton DPA. Albaneze...

Ambasadori amerikan në Beograd: Kosova dhe Ukraina janë dy situata të ndryshme

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill ka thënë se Ukraina dhe Kosova janë “situata shumë të ndryshme”, duke bërë thirrje që ajo që ndodhi...

Dendias nesër e fillon mini turneun në Tiranë, Sarajevë dhe Shkup

Ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Nikos Dendias prej nesër deri të mërkurën do t’i vizitojë Shqipërinë, Bosnje e Hercegovinën dhe Maqedoninë e...

Bekteshi në takim me tregtarët e rajonit Ohër-Strugë për ndryshimet e Ligjit, e Diela të jetë ditë pune

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot në Ohër do të realizojë takim me tregtarët nga rajoni Ohër-Strugë. Në takim, siç informoi Ministria dikateriale, do t’i...

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...