Sot mbahet stërvitja ndërkombëtare “Swift Response 22” në Krivollak, të ftuar special nga shumë shtete

Sot në Poligonin e Ushtrisë “Krivollak” do të realizohet Dita për të ftuarit e lartë, me rastin e stërvistjes ndërkombëtare “Swift Response 22”, ku do të prezantohen operacionet e uljes ajrore të ndjekura nga hedhje me parashutë dhe aktivitete helikopterike dhe tokësore të pjesëtarëve të ushtrive nga Maqedonia e Veriut, SHBA, Britania e Madhe, Franca, Italia, Mali i Zi, Greqia dhe Shqipëria.

Në ditën e mysafirëve të lartë, siç njofton Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë, do të marrin pjesë, ndër të tjera, shefi i shtetit dhe komandanti suprem i ushtrisë, Stevo Pendarovski, kryeparlamentari Talat Xhaferi, ministrja e mbrojtjes Slavjanka Petrovska, shefi i shtabit gjeneral Vasko Gjurgjinovski, deputetë, ambasadorë të Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe, Italisë, Francës, Shqipërisë dhe Malit të Zi.

Poashtu pjesëmarrës do të jenë dhe një numër i madh i kombandatave dhe majorëve si: Zëvendës Komandanti i Ushtrisë Amerikane për Evropë dhe Afrikë, Gjeneral Major Peter Andrusyak, gjeneralë të AMV-së, Ushtarakë të lartë dhe Përfaqësuesit Civilë të Forcave të Armatosura dhe Ministrive të Mbrojtjes të vendeve pjesëmarrëse në stërvitje dhe Atashetë e NATO-s dhe Mbrojtjes të akredituar në vend.

“Fast Response 22” është deri tani stërvitja më e madhe ndëkombëtare në vend në llojin e saj dhe e vetmja që nga pavarësia e vendit në të cilën do të realizohen ulje ajrore në këto përmasa.

Stërvitja do të jetë e një rëndësie të veçantë për Ushtrinë e Maqedonisë në aspektin e ndarjes së njohurive, aftësive dhe rritjes së ndërveprimit për të vepruar së bashku me Forcat e Armatosura Aleate në kryerjen e këtij lloj operacioni, si dhe demonstrimi i aftësive të Ushtrisë së Maqedonisë në Krivollak.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...

Ali Ahmeti: Ukshin Hoti fabrika e të menduarit cilësor shqiptar

Nga sot një nga rrugët më të frekuentuara të Çarshisë së Vjetër të Shkupit do të mbaj emrin e veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin...

Tre mërgimtarë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas aksidentit në Austri

Në orët e para të mëngjesit autobusi nga Kosova u aksidentua në Austri, në autobanin perëndimor pranë Eugendorf, në orën 03:00 e mëngjesit, shkruan...