Vazhdim i seancës së 71-të të Kuvendit

Kuvendi i Republikës së maqedonisë së Veriut sot në mesditë duhet të vazhdon me mbajtjen e seancës së 71 të, rendi i ditës i së cilës ishte votuar mbrëmë pas debatit dyditësh dhe bllokadës aktive nga deputetët e opozitares VMRO-DPMNE.

Kujtojmë se dita e djeshme e bllokadës u zhvillua nën tensione në Kuvend gjë që sollën edhe në përpalasje në mes deputetëve të VMRO-së me kryeparlamentarin Talat Xhaferi.

Mbrëmë mes debateve të ashpëra dhe në një atmosferë tenisioneuse përfundoi dita e dytë e bllokadës së Kuvendit të inciuar nga opozitarja VMRO DPMNE. Koordinatori i Grupit Parlamentar të VMRO-DPMNE-së  Nikolla Micevski fillimisht  kërkoi ndërhyrje procedurale, por kryeparlamentari Talat Xhaferi nuk i lejoi. Ai kërkoi që të votohet për rendin e ditës, pasi paraprakisht fjalën ua dha dy deputetëve të VMRO-DPMNE-së, të cilët nuk dolën në foltore për shkak se insistonin në ndërhyrje procedurale. Pas kësaj, Xhaferi i tha Micevskit të mos i afrohej dhe të largohej nga tavolina e tij. Derisa deputetët po votonin, Xhaferi i tha Micevskit që kanë të drejtë të bëjnë çfarë të duan por se nuk guxojnë ti afrohen kryepralemntnarit. Pas reagimeve dhe kërkesave për dorëzimin e rendit të ditës të ndryshuar, seanca është ndërprerë, ndërsa Xhaferi ka paralajmëruar vazhdimin e saj për nesër në mesditë. Të ndjekim atomsefën e krijuar para pak orësh në Kuvend.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Një fëmijë 6 vjeç mbytet në lumin Shkumbin në Tetovë

Qendra për Menaxhimin e Krizave njofton se sot në ora 14:00 përmes E-112 është pranuar informacion për një fëmijë 6-vjeçar në lagjen Krasniqi në...

Mullinjë me erë në Tearcë, Neziri nënshkruan memorandum bashkëpunimi me komunën Foiano di Val Fartore

Kreu i komunës së Tearcës, Nuhi Neziri dje ka pritur në takim delegacionin italian nga komuna e Foiano di Val Fartore, e me këtë...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t’ia sillnin NATO-s, pas anëtarësimit në aleancë

Përzgjedhja e pajisjeve ushtarake vendase e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe...

Sefer Seferi më 18 Qershor shkund ringun në Zvicër

Bokseri i njohur shqiptar Sefer Seferi pas një pauze të gjatë po rikthehet në arenën sportive dhe këtë e ka bërë të ditur vet...

Maqedonia e Veriut lider në rajon me masat dhe menaxhimin e krizës

Maqedonia e Veriut është lider në rajon me masat dhe menaxhimin me krizën. Këtë informacion e ka bërë të ditur ministri i Ekonomisë Kreshnik...