Hanë bukën e vet, e mbajnë gajlen e BDI-së!

Mos paç punë, mbaje gajlen e huaj! Kjo fjalë e urtë shpesh na kujtohet nga muhabetet koti, siç thonë nga Shqipëria. E në skenën politike, ke edhe muhabete edhe argumente koti. Kështu, mbrëmë deputeti i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov në “Click Plus” në TV21, kishte shprehur një brengë të tij lidhur me propozimin i Aleancës për Shqiptarët për model zgjedhor me 8 njësi, sepse sipas tij, kjo do të forconte pozicionet e Bashkimit Demokratik për Integrim!

Bashkimi Demokratik për Integrim, Bashkimi Demokratik…! Aman më, mendoni se çka është interesi i përgjithshëm, mos u merrni me BDI-në!

Nevojën për ndryshime në kodin zgjedhor e kanë imponuar partitë e vogla, para së gjithash, Lidhja Demokratike e Pavle Trajanovit, duke u nisur nga motivi që përmes këtij modeli, të vinë në shprehje përfaqësimi i tyre direkt, e jo nëpërmjet koalicioneve si parti satelitore partive të mëdha. Ky motiv mban, por një simulim që kishte bërë para do kohe TV Siteli, bazuar në votat që kanë marrë këto parti të vogla në zgjedhjet e fundit, doli se vetëm njëra mund të përfitonte, edhe ajo është E Majta e Apasievit. Në emisionin Klik-plus, deputeti i Elmi Aziri me të drejtë i tha Trajanovit se nuk duhet të shikohen gjërat nga motivet partiake, por që zgjedhjet të jenë demokratike, të realizueshme teknikisht, duhet të ketë barazi tek votuesit, ku do të shihet fuqia e deputetit, fuqia e komunës.

Është për t’u habitur që edhe një lider që duket racional në qëndrimet politike, siç është Trajanovi, bëhet “pre” e “rrezikut të BDI-së”, edhe pse në mjediset ku janë shqiptarët në shumicë, zor se vjen në shprehje ndonjë parti e vogël maqedonase dhe LD-së së tij, as i hyn as i del prej xhepi! Në anën tjetër, ç’i janë vënë aq shumë BDI-së këta të LD-së, kur ajo është në koalicion me të? Edhe sikur të ishte ashtu, logjika thotë se ai më së pari duhet të shikojë interesin e partnerit të koalicionit, e jo të bëjë përpjekje t’i vetëdijësojë kundërshtarët politikë të BDI-së

Ka dhe një të vërtetë tjetër, është dëshmuar se ato parti që janë marrë me BDI-në, vetëm kanë pësuar rënie!

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Grubi: Në Çarshi të Shkupit përjetësohet emri i Ukshin Hotit

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi bashkë me kryetarin Ali Ahmeti, znj. Myrvete Hoti, drejtorin e ITSHKSH-së...

Shaqiri: Nga shtatori fëmijët nuk do të mësojnë më në Kosovë, po ndërtojmë shkollë në Bllacë të Poshtme

Nga shtatori i këtij viti, fëmijët e moshës shkollore nga fshati Bllacë e Poshtme i komunës së Çuçer Sandevës nuk do ta ndjekin më...

Sinishtaj porosi për Kosovën: Gjukanoviqi është kriminel!

Kryetari i Shoqatës Atdhetare “Jehona e Malësisë”, Vilson Sinishtaj, iu ka drejtuar zyrtarëve të shtetit të Kosovës dhe ka theksuar se Millo Gjukanoviq është...

Ali Ahmeti: Ukshin Hoti fabrika e të menduarit cilësor shqiptar

Nga sot një nga rrugët më të frekuentuara të Çarshisë së Vjetër të Shkupit do të mbaj emrin e veprimtarit të çështjes kombëtare, Ukshin...

Tre mërgimtarë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas aksidentit në Austri

Në orët e para të mëngjesit autobusi nga Kosova u aksidentua në Austri, në autobanin perëndimor pranë Eugendorf, në orën 03:00 e mëngjesit, shkruan...