BDI nis festën e 20 vjetorit

Sot, të gjitha faqet zyrtare të Bashkimit Demokratik për Integrim, të zyrtarëve të saj si dhe gjithë aktivistëve kanë vërshuar nëpër rrjetet sociale në Facebook dhe Instagram me një poster me numrin “20”, të gjithë në të njejtën kohë.

Numri 20 duhet të simbolizojë 20 vjetorin e themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe me sa duket, aktivistët kanë vendosur të nisin festën 20 dite më herët.

Bashkimi Demokratik për Integrim si parti është themeluar menjëherë pas konfliktit të armatosur në vitin 2001. Në vitin 2002, Bashkimi Demokratik për Integrim garon për herë të parë në skenën politike në zgjedhjet parlamentare duke fiuar kështu 70% të votave në elektoratin shqiptar ose 16 deputet nga 120 sa ka Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Që nga themelimi e gjerë më sot, Bashkimi Demokratik për Integrim si forcë më e madhe politike në bllokun politik shqiptar në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ka fituar të gjitha proceset zgjedhore, përfshirë këtu zgjedhjet parlamentare, lokale, presidenciale dhe referendumet./indeks.mk/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Kush është ish ushtari nga Hotla e Kumanovës, që po siguron boksierin e njohur botëror Conor McGregor në Kanë?

Deri sa përpiqemi t’i afrohemi yllit botëror të boksit Conor McGregor në turmën e madhe prej qindra gazetarëve në Festivalin e filmit në Kanë,...

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...