Fatmir Limani e luste BDI-në që të bën koalicion me VMRO-DPMNE

Ish zëvendës drejtori i ESM nga rradhët e BDI, Fatmir Limani pasi ushtroi pushtet dhe funksione bashkë me privilegjet si anëtar i devotshëm i BDI, u largua nga kjo parti pasi që u refuzua që të kandidon për kryetar të Kërçovës në zgjedhjet lokale.

Marrim vesh që Fatmir Limani ka dërguar porosi dhe ka lobuar që BDI të bëj koalicion me VMRO në vitin 2020 pas zgjedhjeve lokale, me porosi direkte të ish shefit të tij Hristijan Mickovski.

Limani njifet si eksponenti më i madh i VMRO te shqiptarët, por me përpjekje të dështuara.

Limani ka qenë zëvendes i Mickovskit dhe anjëherë nuk e ka fshehur afërsinë e tij personale me VMRO dhe Mickovskin si dhe dialogun e përhershëm me VMRO.

Pas debimit nga BDI, Limani, në koordinim me VMRO, rrezikoi fitoren e shqiptarëve në Kërçovë, por dështoi në mënyrë spektakolare duke mos u klasifikuar as në rrethin e dytë.

Se fundmi, Limani ka aderuar në Besa, me gjasë me porosi të vet ish shefit te tij Micoovski, duke vazhduar agjendën e VMRO për të dëmtuar faktorin politik shqiptar, por sipas sondazheve, përkrahja për këto përpjekje të LImanië është minimale dhe Besa po dështonnë secilin sondazh dhe në menaxhimin me Tetovën që solli deri tek zgjedhjet e parakohëshme për Këshill dhe padia eventuale për Kasamin.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Drejtësia dhe ndryshimet në modelin zgjedhor, Nuhiu: Do të angazhohemi për kod më të mirë zgjedhor

Ministria e Drejtësisë ka filluar procesin e përgaditjes së  ndryshimeve të modelit aktual zgjedhor dhe për këtë rast autoritetet e kësaj ministrie u kanë...

Lija e majmunit po i afrohet vendit, epidemilogu Elezi: Nuk ka hapësirë për panik, nuk është vdekjeprurëse

Lija e Muajmunëve është një tjetër virus që po përhapet nëpër Botë. Në Maqedoni ende nuk ka të infektuar, por dyshohet për një rast...

Afro një vit nën qeverisjen e talebanëve, thellohet varfëria në Afganistan! Qytetarët qëndrojnë në rradhë për të marrë ushqim

Dy radhë të gjata, njëra me burra, tjetra me gra, janë krijuar rreth një vendi të shpërndarjes së ndihmave të Programit Botëror të Ushqimit...

Dasmat në prag, bizneset “fërkojnë” duart

Sezoni veror në vendin tonë pritet më padurim nga ata të cilët planifikojnë të organizojnë dasmat e tyre. Edhe me më shumë padurim e...

Rrugë të zbrazura, shtëpi të boshatisura, betëm 15 shtëpi në fshatin Goshincë të Likovës

Heshtje dhe qetësi në rrugët e fshatit Goshincë të komunës së Likovës. Vështir të takosh njeri, e aq më pak të rinj. Ndonëse janë të...