Shaqiri: Shqyrtohen të gjitha mënyrat që viti shkollor të përfundojë më 10 qershor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës i shqyrton të gjitha mënyrat dhe rekomandimet për përfundimin e vitit shkollor deri më 10 qershor. Drejtori i Byrosë për zhvillimin e arsimit duhet të ketë takime me të gjithë drejtorët e shkollave dhe të shihet deri ku është realizimi i programit, deklaroi ministri Jeton Shaqiri.

“Me rekomandimet nga të gjithë drejtorët do të shqyrtohet mundësia si të realizohet pjesa nga programi i cili mbetet. Për vitet tjera, përveç atyre që e përfundojnë klasën e nëntë, do të gjindet mënyrë si të plotësohet pjesa nga programi dhe me fillimin e vitit të ardhshëm shkollor. do të shqyrtohen të gjitha kombinimet dhe nëse përfundon deri më 10 qershor kjo do të jetë me rekomandime nga Byroja. Po shikohen të gjitha mënyrat që deri në 10 qershor të përfundojë viti shkollor, por ende nuk kemi përgjigje zyrtare nga Byroja”, theksoi Shaqiri, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve para fillimit të konferencës shkencore ndërkombëtare “75 vjet Institut për pedagogji – Sfida ekukativo-arsimore dhe perspektiva” që mbahet në Ohër.

Lidhur me negociatat me Sindikatën për arsim, shkencë dhe kulturë (SASHK) ai përsëriti se po afrohen në qëndrimet për të cilat dy palët sërish do të bisedojnë nesër në takim të ri me një pajtues.

“Nga ana jonë dhe nga ana e SASHK-ut i përbashkët është qëndrimi se po afrohemi me mendime dhe nesër së bashku me pajtuesin do t’i shohim të gjitha rekomandimet që i ka pajtuesi”, tha Shaqiri dhe shtoi se MASH-i do të gjejë zgjidhje për rritjen e pagave të të punësuarve në arsim.

Kryetari i Ohrit, Kiril Pecakov në pyetje të gazetarëve nëse mësimdhënësit dhe edukatoret duhet ta marrin pagën e plotë për ditët që ishin në greva, u përgjigj se Komuna e Ohrit do të ndajë paga të plota dhe shpreson, tha, se edhe MASH-i e ka qëndrimin e njëjtë.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...