Eurointegrimet dhe kontesti me Bullgarinë në fokusin e takimit të delegacionit parlamentar dhe Saracin

Në seancën e pasdites, biseda politike në korniza të vizitës studimore në Bundestagun gjerman, delegacioni i Kuvendin të RMV-së realizoi takim me të dërguarin e Posaçëm të Qeverisë së Republikës Federale të Gjermanisë Manuel Saracin.

Siç kumtoi shërbimi për shtyp i Kuvendit, Saracin theksoi se si ish-deputeti dhe anëtari i Grupit për bashkëpunimin në Kuvendet e Evropës Juglindore dhe tani si i dërguari i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor disa here ka vizituar rajonet dhe shumë mire është njohur me politikat publike dhe ngjarjet politike në Maqedoninë e Veriut.

Kryetari i Kuvendit Xhaferi është falënderuar për mbështetjen e vazhdueshme nga Gjermania, që, siç thekson, është dëshmuar edhe përmes faktit që sipas indikatorëve të shkëmbimit tregtar Gjermania është në vend të parë.

“Në lidhje me reformat që janë implementuar në shtet dhe suksesi i tyre – Raportet pozitive në vitin 2019 janë pozitive dhe shenjë se jemi në rrugë të mbarë”, qëndron në kumtesë.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Qehaja: Shtëpitë botuese nuk përjashtohen nga konkursi për botimin e teksteve shkollore

Drejtuesi i Institutit “EdGuard”, Rinor Qehaja, ka thënë se shtëpitë botuese nuk përjashtohen nga konkursi për botimin e teksteve shkollore. I ftuar në “Debat Plus”,...

Konfirmohet lajmi/ Kryetari i degës së ASH në Shkup shkarkohet nga VMRO për incidentin me armë zjarri

Drejtori Zudi Enuzi njëherit edhe kryetar i degës së ASH në Shkup, është shkarkuar nga pozita e ushtruesit të detyrës në ndërmarrjen publike Higjiena...

Hoxha: Hapi i parë është të kontrollohen recensentët

Analisti Ylli Hoxha, sa i përket projektligjit aktual për tekstet shkollore, ka thënë se nuk ka kujdes në botimin e teksteve shkollore. Hoxha në emisionin...

BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit Aleanca – VMRO – Levica

Bashkimi Demokratik për Integrim fuqishëm dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet pro ruse në shoqërinë tonë, përfshirë edhe incidentin e inskenuar...