Kancelari gjerman do të vizitojë Ballkanin Perëndimor

Kancelari gjerman Olaf Scholz sot deklaroi se para takimit të Këshillit Evropian të paraparë për muajin e ardhshëm do të udhëtojë në Ballkanin Perëndimor, që ta transmetojë porosinë se e ardhmja e rajonit është në Bashkimin Evropian.

Scholz para deputetëve në Bundestag përkujtoi se gjashtë vende të Ballkanit Perëndimor kanë aspirata për anëtarësim në BE dhe ato tashmë janë në procesin shumëvjeçar të reformave.

“Respektimi i detyrimeve tona drejt tyre nuk është vetëm çështje e besimit tonë. Sot, më shumë se kurrë, integrimi i tyre është edhe në interesat tona strategjike”, tha Scholz duke folur për ndikimin e “forcave të jashtme” ndaj rajonit, duke përfshirë edhe Rusinë.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...

Amerika e përkrah propozimin europian për Maqedoninë e Veriut

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përkrahin propozimin europian për Maqedoninë e Veriut dhe këtë e konfirmon edhe ambasadorja amerikane në vend, Kate Byrnes. Ne kemi...