Macron: Inkurajoj dialogun në mes Shkupit dhe Sofjes

Kabineti i presidentit francez Emanuel Macron, ka dalë me njoftim për bisedën e tij me presidentin bullgar Rumend Radev, kryeministrin Kirill Petkov, dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski.

Më 18 maj, presidenti i Francës zhvilloi bisedime të ndara me presidentin e Republikës së Bullgarisë Rumen Radev, kryeministrin e Bullgarisë Kiril Petkov dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski”.

“Qëllimi i këtyre tre bisedimeve, të cilat u zhvilluan gjatë presidencës franceze të Këshillit të Bashkimit Evropian, ishte të inkurajonte të dy palët që të rifillonin shpejt dialogun për mosmarrëveshjen”.

“Presidenti i Republikës rikonfirmoi përkushtimin e tij ndaj perspektivës evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, veçanërisht në kontekstin e destabilizimit të kontinentit evropian”, thuhet në komunikatën e kabinetit të Macronit.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...