Një ditë në Ukrainë

Atje ku një agresor lufton kundër një populli me moral të lartë, pata mundësi që ta kaloj një ditë në shenjë përkrahjeje për demokracinë si vlerë universale dhe popullin ukrainas.
Shkruan Arta Bilalli Zendeli
Dita kaloi shumë shpejt sepse vizitova dhe pashë situata nga më të ndryshmet. Duke filluar nga takimi me deputetë e deputete ukrainase, fjalimi nga një Rektor Universiteti në Universitet, salla sporti të modifikuara në strehimore për refugjatë, fëmijë të vegjël që flinin të qetë fare pasi kishin pirë qumësht e e kishin flakur tutje biberonin (që më zgjuan nostalgji për fëmijët e mi), fytyra të ndrojtura e të trishtuara adoleshentësh, gra e burra të moshuar që në fjalinë e parë kishin nevojë të tregonin se me sa mundim kanë arritur deri në qendrat e refugjatëve, njerëz që e punonin tokën dhe i mirëmbanin kopshtet e tyre.
Njerëz të cilët mundoheshin të gjenin diçka adekuate për vete e të afërmit nga masa e dhuruar e ndihmave humanitare dhe shumë vullnetarë- mjekë, motra medicinale, profesorë universitetesh që vullnetarisht ishin vënë në shërbim të refugjatëve.
Deputetët kishin veshur rrobat e ushtarëve dhe erdhën për të na takuar në shenjë falenderimi kurse deputetet ishin tërë kohës në shërbim të nevojave të qytetarëve, e sidomos refugjatëve.
Nuk mund të mos e përmendi faktin se në një park kishte fëmijë të mbledhur që nën tingujt e muzikës angleze vallëzonin e luanin, pa brenga.
Dhe, PO, dielli ndriçonte fort mbi Ukrainë!

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...

Amerika e përkrah propozimin europian për Maqedoninë e Veriut

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përkrahin propozimin europian për Maqedoninë e Veriut dhe këtë e konfirmon edhe ambasadorja amerikane në vend, Kate Byrnes. Ne kemi...

Europa i qëndron prapa propozimit francez për Maqedoninë e Veriut

Edhe euro-ambasadori në vend David Geer, ka përshëndetur procesin dhe rrugën europiane të vendit me shpresë që tashmë hapja e rrugës për negociata do...