VMRO: Pacientët me kancer të mbetur pa terapi, qeveria dhe ministri rrezikojnë dhjetëra jetë

Partia opozitare në vend VMRO DPMNE përmes një komunikate me shkrim akuzojnë Qeverinë aktuale dhe Ministrinë e Shëndetësisë për mngesë të terapisë për personat që vuajnë nga kanceri.

Pacientët me kancer të mbetur pa terapi, qeveria dhe ministri rrezikojnë dhjetëra jetë thonë nga VMRO

90 pacientë që kanë nevojë për terapi biologjike për kancerin kolorektal, ovarian dhe qafës së mitrës për një muaj të tërë nuk mund të marrin terapinë e nevojshme.

Pacientët nuk kanë marrë terapi për shkak se Ministria e Shëndetësisë nuk ka shpallur tender për prokurimin e barnave.

Në rrezik janë pacientët me kancer të mushkërive, veshkave dhe gjirit, për të cilët terapia e nevojshme do të shterohet në muajt e ardhshëm.

Ministria e Shëndetësisë nuk duhet të luajë me jetën e njerëzve dhe menjëherë të shpallë shpallje për prokurimin e të gjitha terapive të nevojshme.

A e kupton qeveria se paaftësia e tyre vret njerëzit? Paaftësia në shëndetësi është një nga arsyet pse duhet të ketë zgjedhje. Populli nuk duhet të vuajë nga kriminogjeniteti dhe paaftësia e LSDM-së dhe partnerëve të tyre në koalicion thuhet në komunikatën e VMRO-së.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...