Bekteshi në takim me tregtarët e rajonit Ohër-Strugë për ndryshimet e Ligjit, e Diela të jetë ditë pune

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot në Ohër do të realizojë takim me tregtarët nga rajoni Ohër-Strugë.

Në takim, siç informoi Ministria dikateriale, do t’i informojë për ndryshimet dhe plotësimet e propozuara të Ligjit për tregti për “ditën e diel ditë jo pune” në vendet turistike.

Në kuadër të vizitës, është paraparë që ministri Bekteshi të shëtisë në objektet tregtare në Çarshinë e Ohrit.

Esnafi i Çarshisë nga Ohri dhe Struga me mbështetje për gastronomët, hotelierët dhe vetëqeverisjet lokale kërkojnë që vendet turistike të ndryshojnë nga Ligji dhe e diela të jetë ditë pune në sezonin turistik, por edhe në fundjavat e vazhduara gjatë tërë vitit. Pohojnë se me vendimin ligjor, me të cilin nga 1 janari e diela është ditë jo pune, pëson biznesi, ndërsa humbë edhe turizmi në qytet.

https://fb.watch/d9GzfeTPVX/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Konfirmohet lajmi/ Kryetari i degës së ASH në Shkup shkarkohet nga VMRO për incidentin me armë zjarri

Drejtori Zudi Enuzi njëherit edhe kryetar i degës së ASH në Shkup, është shkarkuar nga pozita e ushtruesit të detyrës në ndërmarrjen publike Higjiena...

Hoxha: Hapi i parë është të kontrollohen recensentët

Analisti Ylli Hoxha, sa i përket projektligjit aktual për tekstet shkollore, ka thënë se nuk ka kujdes në botimin e teksteve shkollore. Hoxha në emisionin...

BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit Aleanca – VMRO – Levica

Bashkimi Demokratik për Integrim fuqishëm dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet pro ruse në shoqërinë tonë, përfshirë edhe incidentin e inskenuar...