Edhe këtë vit do të jepen vauçer për punonjësit me të ardhura të ulëta

Me rebalanciminin e buxhetit janë paraparë 15 milionë denarë për ndarjen e vauçerëve për punëtorët me të ardhura të ulëta për pushim në objektet turistike vendore, njoftoi sot nga Ohri ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.

Para takimit me biznesmenë dhe tregtarë nga rajoni Ohër-Strugë, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, ai theksoi se kjo është një nga masat e qeverisë për mbështetjen e turizmit vendas, duke mos anashkaluar masat e Agjencisë për Promovimin dhe Përkrahjen e Turizmit për tërheqjen e turistëve të huaj.

“Kjo është një nga masat që zbaton Qeveria për të mbështetur turizmin vendas për punëtorët me të ardhura të ulëta, dhe Agjencia për Promovimin dhe Mbështetjen e Turizmit ka shumë masa për të inkurajuar turistët e huaj. Në turizëm ka edhe masa të tjera në drejtim të përmirësimit të infrastrukturës, shërbimeve të ofruara nga hotelierët dhe hotelierët, në mënyrë që të ofrohet më mirë në Ohër dhe Strugë jo vetëm për turistët vendas por edhe për turistët e huaj”, tha Bekteshi.

Numri i vauçerëve të ndarë, theksoi ai, varet nga aplikimet, gjegjësisht sa anëtarë të familjes aplikojnë.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Konfirmohet lajmi/ Kryetari i degës së ASH në Shkup shkarkohet nga VMRO për incidentin me armë zjarri

Drejtori Zudi Enuzi njëherit edhe kryetar i degës së ASH në Shkup, është shkarkuar nga pozita e ushtruesit të detyrës në ndërmarrjen publike Higjiena...

Hoxha: Hapi i parë është të kontrollohen recensentët

Analisti Ylli Hoxha, sa i përket projektligjit aktual për tekstet shkollore, ka thënë se nuk ka kujdes në botimin e teksteve shkollore. Hoxha në emisionin...

BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit Aleanca – VMRO – Levica

Bashkimi Demokratik për Integrim fuqishëm dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet pro ruse në shoqërinë tonë, përfshirë edhe incidentin e inskenuar...