Panovski: “Lija e majmunit” nuk meriton vëmendje, askush në Europë nuk ka vdekur nga kjo sëmundje

Deri sa ende është prezente pandemia COVID-19, këto ditë ka nisur të përhapet paniku dhe informacione të ndryshme për rrezikun e lisë së majmunit, sëmundje e e cili paraqitet si kërcënues për jetën dhe lehtësisht i transmetueshëm.

Mjeku Nikolla Panovski thotë se kjo sëmundje nuk meriton vëmendje, pasi siç tha, askush në Evropë nuk ka vdekur prej saj, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Nga pikëpamja sociologjike, mendoj se duhet është që të mbushet hapësira që kanë pasur mediat me Covid-in, janë mësuar me këtë. Përndryshe, lia e majmunit nuk meriton vëmendje, përveç rëndësisë kërkimore shkencore dhe epidemiologjike. Lia e majmunit ka qenë për dekada për dekada. Emri profesional është ‘variola vera’, por anglezët e quajnë ‘smoll poks’”, tha Panovski.

Ai deklaroi se ka pasur raste sporadike të lisë së majmunit, por vaksina kundër fruthit ofron mbrojtje të madhe kundër kësaj sëmundje.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Qehaja: Shtëpitë botuese nuk përjashtohen nga konkursi për botimin e teksteve shkollore

Drejtuesi i Institutit “EdGuard”, Rinor Qehaja, ka thënë se shtëpitë botuese nuk përjashtohen nga konkursi për botimin e teksteve shkollore. I ftuar në “Debat Plus”,...

Konfirmohet lajmi/ Kryetari i degës së ASH në Shkup shkarkohet nga VMRO për incidentin me armë zjarri

Drejtori Zudi Enuzi njëherit edhe kryetar i degës së ASH në Shkup, është shkarkuar nga pozita e ushtruesit të detyrës në ndërmarrjen publike Higjiena...

Hoxha: Hapi i parë është të kontrollohen recensentët

Analisti Ylli Hoxha, sa i përket projektligjit aktual për tekstet shkollore, ka thënë se nuk ka kujdes në botimin e teksteve shkollore. Hoxha në emisionin...

BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit Aleanca – VMRO – Levica

Bashkimi Demokratik për Integrim fuqishëm dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet pro ruse në shoqërinë tonë, përfshirë edhe incidentin e inskenuar...