BDI uron autoqefalinë e Kishës Ortodokse në Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Demokratik për Integrim uron të gjithë besimtarët e besimit ortodoks në Maqedoninë e Veriut për pranimin e autoqefalisë së Kishës Ortodokse Maqedonase – Аrqipeshkvia e Ohrit, pas vendimit të njëzëshëm që miratuan sot anëtarët e Këshillit të Kishës Ortodokse Serbe.

Ky është një vendim i një rëndësie të jashtëzakonshme jo vetëm për vendin tonë, por për stabilitetin e mbarë rajonit, pasi i dha fund edhe një kontesti shumëvjeçar që kishte krijuar shumë polemika që trazonin themelet e paqes.

Pas marrëveshjes së Ohrit dhe asaj të Prespës, ky kontest i zgjidhur është edhe një model shembull i protagonizmit paqësor nga të dyja palët në kohën kur demonstrimi i një gjëje të tillë është më se i nevojshëm.

Një nga një, me qasje konstruktive dhe me pjekuri po tejkalohen të gjitha pengesat dhe po hapen shtigjet që garantojnë të ardhmen e sigurtë dhe progresive të vendit.

Bashkimi Demokratik për Integrim vlerëson se këtë rrugë të pajtimit dhe kultivimit të raporteve të fqinjësisë së mirë me po të njejtin epilog, vendi ynë duhet ta vazhdojë edhe në kontestin me Bullgarinë fqinje për zhbllokimin e procesit të integrimit në familjen e Bashkimit Europian.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...

Amerika e përkrah propozimin europian për Maqedoninë e Veriut

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përkrahin propozimin europian për Maqedoninë e Veriut dhe këtë e konfirmon edhe ambasadorja amerikane në vend, Kate Byrnes. Ne kemi...

Europa i qëndron prapa propozimit francez për Maqedoninë e Veriut

Edhe euro-ambasadori në vend David Geer, ka përshëndetur procesin dhe rrugën europiane të vendit me shpresë që tashmë hapja e rrugës për negociata do...