Kryeministri sllovak ngre alarmin: Nëse bie Ukraina, Sllovakia është në rradhë

Kryeministri sllovak, Eduard Heger, ka lëshuar një paralajmërim të fuqishëm rreth të ardhmes së vendit të tij nëse Rusia mposht Ukrainën.

“Nëse Ukraina bie, Sllovakia është caku tjetër. Ukraina duhet të fitojë”, tha Heger në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Heger gjithashtu kritikoi anëtarët e Bashkimit Evropian për shkak të varësisë së madhe ndaj energjisë ruse. Ai bëri thirrje që liderët “të ndalin kompromentimin” e parimeve të tyre kur bisedohet me Rusinë.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...