KSI kërkon terapi dhe blerjen e testeve për “lijën e majmunit”

Zëdhënësi i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zlate Mehmedoviq, në konferencën e sotme për media, ka bërë të ditur konkluzionet në lidhje me gjendjen me Covid-19 dhe “lijën e majmunit”.

Mehmedoviq tha se KSI ka sjellë rekomandim për heqjen e posedimit të detyrueshëm të testit PCR për lloje të caktuara ndërhyrjesh/operacionesh në objektet shëndetësore, por duhet të dorëzohet test antigjenik (i shpejtë), përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ai tha se KSI kishte shfaqur shqetësim për shkak se ka pasur përhapje të virusit të fruthit në botë dhe se në takim është konstatuar se sistemi duhet të përgatitet për pacientët e mundshëm edhe në vendin tonë. Testet dhe terapia për këtë lloj virusi do të sigurohen në bashkëpunim me OBSH-në.

“Komisioni për Sëmundjet Infektive është shprehur i shqetësuar sepse ka përhapje të virusit në botë. Të gjitha institucionet përkatëse shfaqin një shkallë të caktuar shqetësimi, qëllimi i KSI-së është të përgatisë sistemin, pra rrugët klinike për monitorimin e pacientëve të mundshëm. Kjo situatë me “lijën e majmunit” nuk është në përpjesëtim me pandeminë e coronavirusit, por duke qenë se ne duam të përgatitemi si sistem, ramë dakord të monitorojmë situatën dhe të ofrojmë gjithçka të nevojshme për një plan të mundshëm trajtimi për pacientët”.

“Virusi i ‘lijës së majmunit’ ekziston prej gjysmë shekulli. Të gjitha vendet kanë një problem për të ofruar trajtim dhe diagnostikim cilësor. Instituti i Shëndetit Publik ka vendosur tashmë kontakte me OBSH-në (Organizata Botërore e Shëndetësisë) për të siguruar teste dhe terapi. Simptomat e kësaj sëmundje janë ndryshimet e lëkurës, flluska, temperaturë e lartë, dhimbje muskujsh, lodhje”, shpjegon Mehmedoviq.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...