Kyuchyuk: Bullgarët kanë të drejtë të kërkojnë të jenë pjesë e kushtetutës së RMV-së

Çështja nëse çështjet bilaterale duhet të përfshihen në kornizën e negociatave është e diskutueshme, kjo dilemë ka shënuar marrëdhëniet bilaterale mes shumë vendeve që tani janë pjesë e BE-së, tha raportuesi për Maqedoninë e Veriut, Ilhan Kyuchyuk.

“Ky nuk është vetëm për rastin tonë me Maqedoninë e Veriut. Bullgaria nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, të paktën të përpiqet të shmangë një bisedë të sinqertë dhe të hapur me Maqedoninë e Veriut, si për të kaluarën ashtu edhe për të ardhmen,” tha Kyuchyuk.

“Nëse gjithçka që duam, së bashku me udhëheqjen e këtij procesi mes dy vendeve, imponimi i një agjende nuk është tradhti dhe duhet lexuar si sukses për politikën e jashtme bullgare. Më lejoni të shtoj presionin e shtuar dhe presionin legjitim nga institucionet evropiane. Zgjerimi është një prioritet kyç i KE-së dhe është e qartë se nga pikëpamja kombëtare nuk kemi një qëndrim të qartë në nivel qeveritar. Nëse kjo qeveri duhet të kritikohet me argumente, është pamundësia për të gjetur konsensus për çështjet kyçe. Njëra prej tyre është Maqedonia e Veriut, tjetra është qëndrimi ynë ndaj Ukrainës”, komentoi Ilhan Kyuchyuk.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...