Grubi – Kyuchyuk: Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria të vazhdojnë dialogun për zgjidhjen e shpejtë të kontestit

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi mirëpriti sot në takim eurodeputetin bullgar dhe raportuesin për Maqedoninë e Veriut në Parlamentin Europian, z. Ilhan Kyuchyuk.

Gjatë këtij takimi, Grubi dhe Kyuchuk bashkëbiseduan mbi rrjedhën aktuale të bisedimeve me Bullgarinë fqinje, nevojën e vazhdimësisë dinamike të tyre me qasje edhe më konstruktive për zhbllokimin e rrugës së integrimit të vendit tonë në Bashkimin Europian, si dhe projektet bilaterale që do të thellojnë raportet e fqinjësisë së mirë.

Zëvendëskryeministri i parë Grubi i potencoi eurodeputetit bullgar vendosmërinë dhe paluhatshmërinë e vendit në rrugën e eurointegrimit, si dhe e informoi për avancimin e procesit të punës për realizimin e Korridorit 8, projekti më i madh infrastrukturor që do të ndërlidhë në mënyrë më efikase të dyja vendet.

Eurodeputeti Kyuchyuk i përcolli Grubit angazhimin e tij të lobimit të vazhdueshëm për rëndësinë gjeopolitike që ka integrimi i Maqedonisë së Veriut në BE.

Grubi dhe Kyuchuk përmbyllën takimin me optimizëm për perspektivën europiane të Maqedonisë së Veriut dhe zhvillimin progresiv të të dyja vendeve.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...