Drejtori i Ansamblit vizitoi sot komunën e Drenasit dhe u takua me kryetarin Lladrovci

Drejtori i Ansamblit të këngëve dhe valleve popullore shqiptare vizitoi sot komunën e Drenasit dhe mikun e madh të artistëve dhe institucioneve kombëtare z.Ramiz Lladrovci!
Me rastin e kësaj vizite drejtori Tolaj nga Ansambli shqiptar në RMV dhe nga Shkupi dhuroi dy plisa simbolik me llogo të ansamblit për të shprehur respektin dhe konsideratën për familjen Lladrovci! Një plis u dhurua për legjendarin Fehmi Lladrovci i cili bashkë me bashkëshorten Xhevën janë shëndërruar në simbol paqeje e lirie dhe një për kryetarin z.Ramiz Lladrovci që është shembulli më i mirë i bartjes së traditës kombëtare ndër breza! Me datë 28 Maj, legjendari Fehmi Lladrovci kishte ditëlindjen andaj drejtori Tolaj shfrytëzoi rastin që të shprehet se për personalitete të cilët janë evidentuar në historinë tonë me shkronja të arta ka vetëm ditëlindje, të cilat na kujtojnë se ata janë mes nesh dhe nuk vdesin kurrë, sepse jeton vepra, fjala e porosia që lanë!
Me kryetarin Ramiz Lladrovci biseduan për punët, sfidat, sukseset e Ansamblit shqiptar në Shkup me idenë që së shpejti të realizohet një paraqitje e trupës në Drenas!
Kryetari Lladrovci falemnderoi drejtorin Tolaj për vizitën dhe i shprehu konsideratat më të larta për artin kombëtar që kultivon si artist dhe në veçanti për punën si drejtues institucioni në ngritjen e kulturës shqiptare në RMV në nivelet më të larta përmes ansamblit shqiptar që për kohë shumë të shkurtër ka zgjuar interes në mbarë hapësirën shqiptare dhe ka fituar simpati tek të gjithë ata që duan vlerën dhe artin kombëtar!
Drejtori Tolaj e falemnderoi përzemërsisht kryetarin Lladrovci për mikëpritjen e ngrohtë, konsideratat e larta dhe frymën bashkëpunuese! Të pranishem në takim ishin Drejtoresha e Kulturës znj. Laureta Thaqi dhe Artisti nga Drenica Robert Nuha!
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0T136GsZq9e8p4gYohbJ13uBJWeZ1RkEMBUFgFR42JGLRJyxnnCwdw8SZS8CfJwPzl&id=100064521287572

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Konfirmohet lajmi/ Kryetari i degës së ASH në Shkup shkarkohet nga VMRO për incidentin me armë zjarri

Drejtori Zudi Enuzi njëherit edhe kryetar i degës së ASH në Shkup, është shkarkuar nga pozita e ushtruesit të detyrës në ndërmarrjen publike Higjiena...

Hoxha: Hapi i parë është të kontrollohen recensentët

Analisti Ylli Hoxha, sa i përket projektligjit aktual për tekstet shkollore, ka thënë se nuk ka kujdes në botimin e teksteve shkollore. Hoxha në emisionin...

BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit Aleanca – VMRO – Levica

Bashkimi Demokratik për Integrim fuqishëm dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet pro ruse në shoqërinë tonë, përfshirë edhe incidentin e inskenuar...