Ish presidenti bullgar: Sjellja agresive ndaj Maqedonisë shkakton urrejtje ndaj Bullgarisë

Qëndrimi i Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut nuk duhet të jetë agresiv, sepse kështu krijohet një komb që e urren sinqerisht Bullgarinë, deklaroi ish presidenti bullgar Petar Stojanov për televizionin e Sofjes BTV.

Siç informon korrespondenti i MIA-s nga Sofja, Stojanov, i cili ishte president i Bullgarisë nga viti 1997 deri në vitin 2002, vlerësoi se sado të ashpërsuara të jenë qëndrimet, dialogu ndërmjet “dy shteteve vëllazërore” duhet të zhvillohet me sjellje miqësore.

Stojanov theksoi se Bullgaria është shumë e skllavëruar ndaj opinionit publik dhe se udhëheqësit e vërtetë të shtetit duhet të krijojnë opinionin publik, posaçërisht kur bëhet fjalë për vendime historike, si anëtarësimi i Bullgarisë në NATO dhe BE.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...