Kacarska: Gjykata kushtetuese punon në kufi të kuorumit

Gjykata Kushtetuese tashmë gjashtë muaj punon me katër gjykatës më pak se numri i paraparë, dhe nëse deri në dhjetor nuk zgjidhen gjykatës të rinj, atëherë shteti do të futet në krizë kushtetuese. Kështu deklaroi kryetarja e Kushtetueses Dobrilla Kacarska pas takimit me krerët shtetërorë, të cilët i ka informuar për problemet me të cilat ballafaqohet ky institucion, raporton KlanMacedonia.

”Nëse deri në dhjetor nuk zgjidhen të gjithë gjykatësit dhe nuk kompletohet Gjykata Kushtetuese, atëherë definitivisht Gjykata Kushtetuese bllokohet dhe atëherë do të duhet para qytetarëve të dalim të gjithë dhe të tregojmë se tashmë jemi në krizë kushtetuese, sepse gjykata me katër gjykatës nuk mund të mbaj seanca dhe nuk mund të punojë tekstualisht asgjë. ” – deklaroi Dobrilla Kacarska, kryetare e gjykatës kushtetuese.

Në mbledhje pune morrën pjesë presidenti Pendarovski, kryeparlamentari Xhaferi dhe kryeministri Kovaçevski, Kacarsa tja se ata e kanë siguruar se do të ndërmerren masat e nevojshme për tejkalimin e situatës.

“Kjo gjendje nuk është problem vetëm për funksionimin e gjykatës kushtetuese, por edhe të shtetit. Pikërisht për këtë sot në mbledhje pune i ftova tre përfaqësuesit e institucioneve më të rëndësishme që e udhëheqin shtetin.. I informova për seriozitetin dhe funksionimin e rënduar të Gjykatës Kushtetuese dhe në pajtueshmëri me kompetencat e tyre, pres që shteti të angazhohet për tejkalim sa më të shpejtë të kësaj gjendje.” – tha Kacarska.

Gjykata kushtetuese, në vend se me 9 aktualisht punon me vetëm 5 gjykatës, ndërsa deri në fund të këtij viti i skadon mandati edhe një gjykatësi tjetër.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...