Përmbytjet – krijohet ekipi për evidentimin e dëmeve

Për shkak të situatës së krijuar nga përmbytjet, Komuna e Tetovës ka vënë në funksion një ekip i cili do të jetë në kontakt me të gjithë ata të cilët pësuan dëme nga përmbytjet e të shtunës dhe të së dielës, raporton KlanMacedonia.

U bëhet thirrje qytetarëve që të paraqiten në numrin kujdestar në Komunën e Tetovës për të paraqitur dëmet e shkaktuara.

“Do të duhen dy apo tre ditë të përfundojë procesi i vlerësimit të dëmeve materiale që kanë shkaktuar përmbytjet nga reshjet e shiut dje dhe pardje. Raportin që do ta kemi do ta bëjmë publike për opinionin” – tha Besar Durmishi nga komuna e Tetovës.

Dëme të konsiderueshme materiale në pronat e qytetarëve dhe institucioneve kanë shkaktuar reshjet e rrëmbyeshme të shiut dhe moti I lig në Rajonin e Tetovës.

Pas mbledhjes së Shtabit të Krizës nga Komuna e Tetovës thanë se për tejkalimin e situatës do të kërkohet ndihmë nga Qeveria, sic u tha për kompensimin e dëmeve, pastrimin e shtretërve të lumejve si dhe ndihmë nga Qyteti I Shkupit për pastrimin e rrugëve.

Ndërkaq, pas motit të lig në rajonin e Pollogu, Qendra Evropiane Sizmike ka evidentuar së paku katër lëkundje tërmetesh nga 2.2 deri më 2.7 ballë sipas shkallës së Rihtërit. Sic thuhet epiqendra e tërmeteve ka qenë midis Gostivarit dhe Tetovës.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...

Amerika e përkrah propozimin europian për Maqedoninë e Veriut

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përkrahin propozimin europian për Maqedoninë e Veriut dhe këtë e konfirmon edhe ambasadorja amerikane në vend, Kate Byrnes. Ne kemi...

Europa i qëndron prapa propozimit francez për Maqedoninë e Veriut

Edhe euro-ambasadori në vend David Geer, ka përshëndetur procesin dhe rrugën europiane të vendit me shpresë që tashmë hapja e rrugës për negociata do...