Bekteshi takon ndihmës sekretarin amerikan Andrew Light: Pavarësia e energjisë, siguria dhe diversifikimi i burimeve të energjisë janë prioriteti ynë i përbashkët

Takim i ministrit Bekteshi me Andrew Light, Ndihmës Sekretar i Shtetit për Çështjet Ndërkombëtare në Departamentin e Energjisë së SHBA-së: Pavarësia e energjisë, siguria dhe diversifikimi i burimeve të energjisë janë prioriteti ynë i përbashkët

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, gjatë vizitës së tij zyrtare në Uashington të SHBA-së, ka zhvilluar sot një takim pune me Andreë Light, Ndihmës Sekretar i Shtetit për Çështjet Ndërkombëtare në Departamentin e Energjisë së SHBA-së.

Tema kryesore e takimit ishte zhvillimi i tregut të energjisë në Maqedoninë e Veriut, tranzicioni energjetik, siguria dhe diversifikimi në furnizimin me energji dhe investimet në energjinë e gjelbër.

Në takim, ministri Bekteshi informoi për investimet që po bën Maqedonia e Veriut në sektorin energjetik, para së gjithash në zhvillimin e rrjetit të shpërndarjes së gazit natyror dhe ndërlidhjeve të gazit natyror me vendet fqinje, si dhe për masat e marra për krijimin e kushteve për investime në ndërtimin e kapaciteteve të reja për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme.

Ministri Bekteshi e bëri të qartë se në përputhje me strategjinë afatgjatë në sektorin e energjisë, Republika e Maqedonisë së Veriut vlerëson mbështetjen e partnerit të saj SHBA, me kontribut të përbashkët për të vazhduar zhvillimin e koncepteve që janë në fokus të zhvillimit të sektorit energjetik.

Të dy bashkëbiseduesit u pajtuan që ky bashkëpunimi i mirëfilltë të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...