Bujar Osmani në Uashington hap kapitull të ri në diplomacinë e vendit, ja çka thotë ambasadorja amerikane

I pari i Diplomacisë së vendit, Bujar Osmani ka ateruar në Uashington, ku do të nisë punën për të vendosur marrëdhënie të një niveli më të lartë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Osmani ka prezantuar synimet e Dialogut Strategjik ende pa u nisur për SHBA.

Ekonomia, energjia, ndryshimet klimatike, puna me të rinjtë, shkëmbimi kulturor, arsimi… do të jenë fushat ku do të fokusohen palët.

Ministri Osmani ka njoftuar se:

“Agjenda përfshin gjithashtu takime të shumta bilaterale me zyrtarë të lartë të SHBA-së, si dhe figura të shquara të shoqërisë civile dhe think-tank organizatave. Fokusi do të jetë në thellimin e marrëdhënieve bilaterale dhe krijimin e shtigjeve të reja për bashkëpunim në të ardhmen”.

Ambasadorja amerikane Kejt Bërns, në emisionin 200 në Alsat M gjithashtu është deklaruar për Dialogun Strategjik.

“Agjenda është ende duke u përgatitur, por ideja është që të mbulohen më shumë tema të prosperitetit ekonomik, forcimit të institucioneve demokratike, mbrojtjes dhe sigurisë si dhe sjelljen e ekspertëve për të diskutuar përparësitë e secilës palë. Ministri i punëve të jashtme, Osmani do ta udhëheqë delegacionin nga Maqedonia e Veriut, lista për përfaqësuesit e tjerë është ende në finalizim. Nga ana jonë, ndihmës-sekretarja Karen Donfrid, e cila së fundmi vizitoi Maqedoninë e Veriut, do të jetë nikoqire zyrtare, por do të ketë mundësi për takime me zyrtarë të tjerë”, ka thënë ambasadorja Bërns.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...