Nuredini: Reduktim i ndotjes përmes zbatimit të tre konventave

Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Naser Nuredini, sot mori pjesë në një takim të nivelit të lartë të Konferencës së Palëve (COP) të Konventës së Bazelit, Roterdamit dhe Stokholmit i lidhur ngushtë me Takimin ndërkombëtar për mjedisin jetësor- Stokholm +50.

Nën moton “Marrëveshja globale për një planet të shëndetshëm: Menaxhimi i mirë i kimikateve dhe mbeturinave”, segmenti i nivelit të lartë adreson kontributin e tre konventave në trajtimin e krizës mjedisore planetare të trefishtë: humbjen biologjike, ndryshimet klimatike dhe ndotjen”.

Ministri Nuredini theksoi nevojën e bashkëpunimit të ngushtë me të gjithë partnerët për forcimin e kontrolleve dhe përmirësimin e menaxhimit të lëvizjes ndërkufitare të mbeturinave të rrezikshme.

“Mesazhet kryesore të ministrave pjesëmarrës iu drejtuan mundësive për reduktimin e ndotjes, përmes zbatimit të tre konventave; mundësitë që ofron zbatimi i tyre për të ecur drejt menaxhimit të ciklit jetësor të kimikateve dhe mbeturinave dhe mundësitë e hapura nga promovimi i teknologjive të reja dhe të pastra dhe qasja inovative e financimit”, thuhet në kumtesën e MMJPH-së.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...