Selimi: E pakontestueshme, BDI-ja ka qenë në ballë të gjitha ndryshimeve

Në vigjilje të 20 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim, njohësi i rethanave politike, Sefer Selimi ka thënë se në këtë periudhë sa ekziston BDI-ja si parti ka pasur zhvillim shoqërorë.

Ai thotë se ky zhvillim erdhi edhe falë UÇK-së mbi të cilën edhe u krijua partia e Ali Ahmetit.

“Mendoj se në këto 20 vite është e pakontestueshme se BDI-ja ka qenë në ballë të gjitha ndryshimeve. Diçka që unë do të vlerësoja më tepër tek BDI-ja është kapaciteti për tu ngritur mbi interesat vetëm etnike dhe shpeshherë duke bërë kompromise edhe mbi interesat etnike në interes të shtetit. Diçka që ka qenë dhe mendoj se ka qenë ndër meritat më të mëdhaja të BDI-së dhe e ka mbajtur kaq gjatë në pushtet”, tha Selimi, raporton indeks.mk

Për 20 vjetorin e BDI-së kanë folur, profesor universitar, analist, politolog e politikan aktual.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...