Si po e largon Bujar Osmani Maqedoninë e Veriut nga ndikimi rus?

Në një analizë që ka publikuar Fondacioni Metamorfozis rreth lajmeve të rrejshme del që 52% e qytetarëve të Maqedonisë mendojnë se SHBA dhe BE, respektivisht diplomatët e tyre ndajnë lajme të këtilla, më shumë se diplomatët rus, që janë me 45% në këtë shkallë.

Dialogu Strategjik në mes Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së, pas inicimit të Ministrit të Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, i cili edhe ka udhëhequr delegacionin qeveritar në vizitën e fundit në Uashington, po e ngre në nivel tjetër bashkëpunimin mes dy vendeve.

Fillimi i Dialogut, shkruan Bujar Osmani në facebook, është kapitull i ri i raporteve tona, që do ta avancojë partneritetin strategjik mes dy vendeve dhe do të vendosë kornizë për avancimin e mëtutjeshëm të bashkëpunimit bilateral ndërmjet dy vendeve.

“Është siguruar mbështetje e fortë për iniciativat tona autentike për bashkëpunim rajonal si B6 dhe I8, si kontribut i yni në përforcimin e bashkëpunimit ndërmjet vendeve nga rajoni. Është theksuar aleanca në kuadër të NATO-s, fuqizimi i iniciativës rajonale A5, në kuadër të NATO-s, me ç’rast bashkërisht u dënua agresioni ushtarak rus, si mbështetje e Ukrainës dhe popullit ukrainas. Maqedonia e Veriut është vendi i parë nga Ballkani Perëndimor që po e mbanë këtë proces të rëndësishëm, që është mirënjohje për rolin tonë rajonal dhe partneritetin e fuqishëm mes dy vendeve”, ka shkruar Osmani.

Afrimi me SHBA-në, në këtë moment, kur anketat nxjerrin ndikimin e lajmeve të rreme me ndikim rus, me të drejt shtrojnë çështjen e rëndësisë së Ministrit të Jashtëm shqiptar. Për faktin se deri më tash timonin e diplomacisë së Maqedonisë së Veriut asnjëherë nuk e kanë pasur shqiptarët e Maqedonisë.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...