Bekteshi: Vetëm me bashkëpunim të vendeve, krizat janë më të lehta për t’u tejkaluar

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi gjatë samitit të Ballkanit të Hapur në Ohër, sot para të pranishmive ka theksuar se vetëm me bashkëpunim të ndërsjelltë të vendeve, të gjitha krizat janë më të lehta për t’u tejkaluar, së bashku zgjidhen edhe problemet dhe sfidat, bashkërisht përgatiten strategjitë për rritje dhe zhvillim.

“Prandaj, iniciativa Ballkani i Hapur, tregoi në këto momente të vështira të ekonomisë se si asnjëherë më parë Republika e Maqedonisë së Veriut, Shqipëria dhe Serbia i tejkaluan të gjitha pritjet përmes bashkëpunimit”ka thënë Bekteshi.

Gjithashtu, ministri Bekteshi është shprehur se gjithmonë do ti mbështesin iniciativat rajonale dhe do ti promovojnë vendet e Ballkanit Perëndimor sikurse promovojmë destinacionet tona turistike. “Jam i bindur që këtë e ndajnë edhe Serbia dhe Shqipëria, e pse jo edhe Kosova në të ardhmen. Vetëm kështu mund të ndihmojmë zhvillimin e vendeve tona” tha ministri Bekteshi në samitin e Ballkanit të Hapur.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Hoxha: Hapi i parë është të kontrollohen recensentët

Analisti Ylli Hoxha, sa i përket projektligjit aktual për tekstet shkollore, ka thënë se nuk ka kujdes në botimin e teksteve shkollore. Hoxha në emisionin...

BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit Aleanca – VMRO – Levica

Bashkimi Demokratik për Integrim fuqishëm dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet pro ruse në shoqërinë tonë, përfshirë edhe incidentin e inskenuar...

Kurti ka takuar teoricienin botëror Francis Fukuyama

Në Tryezën vjetore të 26-të të organizuar nga “The Economist”, pas panelit ku ishte folës Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ishte një...