Varhej: Nisma “Ballkani i Hapur”, mundësi për të ndryshuar realitetet në terren

Ftesën për të qenë në samitin e katërt të “Open Ballkan”, komisionari për zgjerimin Oliver Varhej tha se e ka marrë si ftesë që Bashkimi Evropian të jetë pjesë e nismës, shkruan TV21. -Nisma jo vetëm që është e mirë, por edhe mundësi për të ndryshuar realitetet në terren dhe për t’u bërë ballë sfidave të rajonit, tha Varhej, duke shtuar se kjo nismë, nëse bëhet siç duhet, do ta përshpejtojë integrimin ekonomik të rajonit dhe duhet ta përshpejtojë integrimin e vërtetë të Ballkanit në BE.

“E them këtë sepse kur flasim për aderimin në BE, martesa a simbole të tjera, e më së shumti flasim për procese, korniza negociuese, non-pejpëra, por për të qenë i sinqertë me ju, ndoshta s’duhet ta them si komisionar, por kjo nuk është interesante. S’është aspak interesante as për qytetarët tanë në Evropë e as për qytetarët në Ballkanin Perëndimor, sepse mendoj që pyeta e tyre kryesore është se ku do të nisim të jetojmë siç jetojnë në Evropë?! Kur do të kemi shanset dhe mundësitë e njëjta, ekonomike, sociale si njerëzit në BE dhe kur do të shohim që të hiqen të gjitha barrierat mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor?! Ky është integrimi i vërtetë dhe integrimi i vërtetë fillon me ekonominë dhe shoqeërinë”, tha Varhej .

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...

Amerika e përkrah propozimin europian për Maqedoninë e Veriut

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përkrahin propozimin europian për Maqedoninë e Veriut dhe këtë e konfirmon edhe ambasadorja amerikane në vend, Kate Byrnes. Ne kemi...

Europa i qëndron prapa propozimit francez për Maqedoninë e Veriut

Edhe euro-ambasadori në vend David Geer, ka përshëndetur procesin dhe rrugën europiane të vendit me shpresë që tashmë hapja e rrugës për negociata do...