Integrimi dhe karriera në Zvicër, biznismeni Femi Fetahi jep intervistë për Televizionin shtetëror zviceran SRF

Femi Fetahi i cili vjen nga Gjilani dhe është biznismen i sukseshëm në Zvicër dhe Kosovë vjen më një intervistë tejët speciale për median zviërane SRF. Ai ka treguar në detaje pë fillimet e tij në Zvicër, punën dhe integrimin që kishte bërë duke respektuar jetën atje.

Ai jo vetëm që është integruar, por ka pasur një karrierë të vërtetë të një njeriu që e donë punën.

Storje suksesi nga Televizioni shtetëror zviceran SRF i bashkatdhetarëve  tanë në Zvicër - shqip

Çfarë nevojitet për një integrim të suksesshëm?

FABIA është qendra e kompetencës për migrimin nga rajoni i Lucernit – dhe ekziston për 60 vjet. Puna ka ndryshuar shumë vitet e fundit, por qëllimi është ende i njëjtë: njerëzit nga jashtë duhet të jenë në gjendje të integrohen sa më shpejt që të jetë e mundur në Zvicrën Qendrore.

Degjojeni intervistën në gjuhën gjermane:

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Konfirmohet lajmi/ Kryetari i degës së ASH në Shkup shkarkohet nga VMRO për incidentin me armë zjarri

Drejtori Zudi Enuzi njëherit edhe kryetar i degës së ASH në Shkup, është shkarkuar nga pozita e ushtruesit të detyrës në ndërmarrjen publike Higjiena...

Hoxha: Hapi i parë është të kontrollohen recensentët

Analisti Ylli Hoxha, sa i përket projektligjit aktual për tekstet shkollore, ka thënë se nuk ka kujdes në botimin e teksteve shkollore. Hoxha në emisionin...

BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit Aleanca – VMRO – Levica

Bashkimi Demokratik për Integrim fuqishëm dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet pro ruse në shoqërinë tonë, përfshirë edhe incidentin e inskenuar...