Petkov: Vetëm nëse bullgarët përfshihen në kushtetutën e Maqedonisë mund të largojmë veton, presim garanci nga BE

Kryeministri bullgar Kiril Petkov e vlerësoi lartë angazhimin e ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska nga subjekti politik “Ka një popull të tillë”, për përparimin në negociatat për të ardhmen evropiane të Maqedonisë.

Në një intervistë për një medium bullgar, kryeministri Petkov theksoi se bisedimet e saj të fundit në Shkup fundjavën e kaluar afruan mundësitë që partnerët evropianë të bien dakord për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare vetëm pas ndryshimit të Kushtetutës në Maqedoninë e Veriut.

Ministrja e Punëve të Jashtme Teodora Gençovska ka diskutuar se vetëm nëse ndryshohet Kushtetuta e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare e garantuar nga partnerët tanë evropianë”, tha kryeministri Kiril Petkov në programin “Ballë për ballë” pak orë pasi partneri i koalicionit “Ka një popull të tillë” u tërhoq nga koalicioni qeverisës.

Ai e vlerësoi si një sukses të madh punën e ekipit të Ministrisë së Jashtme, i cili aktualisht është vetëm në nivel propozimi.

Domethënë, para një takimi të tillë, bullgarët duhet të përfshihen në Kushtetutë dhe këtë ta garantojë Evropa”, shtoi kryeministri Petkov.

Ai theksoi se të gjitha mundësitë e reja që po diskutohen, ka dashur të jenë në tavolinën e të gjithëve, duke shtuar se ky është propozimi i ri që dëshiron të komentojë.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...