Rritje e Prodhimit Bruto Vendor prej 2,4 për qind për tre muajt e parë

Në tremujorin e parë të këtij viti, Prodhimi Bruto Vendor u rrit me 2,4 për qind.

Enti Shtetëror i Statistikave bëri të ditur se rezultati pozitiv i ekonomisë në tre muajt e parë të këtij viti ka ardhur si pasojë e rritjes së shënuar në sektorët: tregtia me shumicë dhe pakicë, transport dhe magazinim, turizëm dhe hotelieri, si dhe miniera dhe industria e përpunimit.

Nga Statistika njoftuan gjithashtu se konsumi final i qytetarëve në periudhën e analizuar është rritur për pak më shumë se 12 për qind.

Të dhënat tregojnë se konsumi i qytetarëve merr pjesë me 66 për qind në strukturën e PBV-së. Rritje ka edhe në eksportin e mallrave për 18,2 për qind, ndërsa importi i mallrave në vend është rritur për 33,5 për qind.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Konfirmohet lajmi/ Kryetari i degës së ASH në Shkup shkarkohet nga VMRO për incidentin me armë zjarri

Drejtori Zudi Enuzi njëherit edhe kryetar i degës së ASH në Shkup, është shkarkuar nga pozita e ushtruesit të detyrës në ndërmarrjen publike Higjiena...

Hoxha: Hapi i parë është të kontrollohen recensentët

Analisti Ylli Hoxha, sa i përket projektligjit aktual për tekstet shkollore, ka thënë se nuk ka kujdes në botimin e teksteve shkollore. Hoxha në emisionin...

BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit Aleanca – VMRO – Levica

Bashkimi Demokratik për Integrim fuqishëm dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet pro ruse në shoqërinë tonë, përfshirë edhe incidentin e inskenuar...