Kanalizim në 9 fshatra, kreu i komunës Neziri: E fillojmë me Tearcën

Komuna e Tearcës është një ndër komunat që nuk ka kanalizim në fshatrat e saj. Janë 9 fshatra me mbi 17  mijë banor, por në asnjërin vendbanim për momentin nuk ka kanalizimin. Kryetari i Tearcës, Nuhi Neziri, thotë se ka kërkuar përkrahje nga pushteti qendror.

“Kjo është e saktë edhe pse parimisht edhe pse këtë zë e kam ngritur edhe në nivel qendror për të kërkuar dhe për të gjetur mënyrën e realizmit të këtyre projekteve  kapitale  sepse komuna e Tearcës i takon zonës së sigurisë së burimeve të Rahçes së Shkupit, andaj nga këto projekte kam kërkuar mbështetje edhe nga pushteti qendror në Shkup për të ruajtur edhe burimet edhe hapësirën komunale që përbën komuna jonë”, deklaroi Nuhi Neziri, kryetar i komunës së Tearcës.

Sipas Nezirit projekte të këtilla deri më tani kanë qenë vetëm në letër, ndërsa në vitin 2021 kjo komunë ka fituar projekt nga TAV edhe tani është duke u realizuar projekti i kanalizimit vetëm për vendbanimin e Tearcës.

“Për fatin tonë të mirë nga viti kaluar nga mjetet që ishin ndarë nga TAV u dedikuan vetëm për vendbanimin e fshatit Tearcë dhe projekti i këtillë është në zbatim e sipër duke kërkuar edhe për shkak të zhvillimeve në urbanizëm apo gjendjes faktike në teren, ne kemi hasur në disa lëshime të vogla dhe kemi kërkuar që kjo pjesë të rimbushet për atë pjesë që mungon dhe për këtë jemi duke analizuar në vazhdimësi për të realizuar vetëm për vendbanimin e Tearcës, kjo do të thotë se vendbanimi i Teracës është bashkë me stacionin e filtrimit”, theksoi Nuhi Neziri, kryetar i komunës së Tearcës.

Neziri siguron banorët se gjatë mandatit të tij do ta rregullojë çështjen e ujit të pijshëm dhe kanalizimit në të gjithë vendbanimet.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Patatja e nxehtë” për kryeprokurorin në duart e Vjosa Osmanit

Të pakënaqur me votimin e Këshillit Porkurorial dy prokuror të cilët kishin pretendime që të merrnin pozitën që Këshilli ia besoj Blerim Isufajt iu...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin “Lushtaku”, është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Golden Eagle’s Prishtina do të marrë pjesë në “World Streetball Championship”

World Streetball Championship do të zhvillohet më datën 9 dhe 10 korrik në Paris. Në këtë eveniment të madh të ekzibicioneve të basketbollistëve të njohur...

Martohet modelja e famshme shqiptare Heidi Lushtaku me futbollistin turk

Modelja e famshme shqiptare Lushtaku është martuar me futbollistin turk Demiral. Lajmin e ka konfirmuar vetë modelja e njohur, ku në rrjetin social instagram...