Profesori amerikan: Jo çdo ministër i jashtëm mund të hyjë në zyrën e sekretarit Blinken

“Jo çdo ministër i jashtëm mund të hyjë në zyrën e Sekretarit Blinken. Bujar Osmani arriti të hyjë dhe kjo është shprehje e respektit nga Amerika dhe administrata e Bidenit për vendin tuaj”. Kështu është deklaruar në intervistën e dhënë për TV21, njohësi i politikës së Ballkanit, profesori i Universitetit “Johns Hopkins” në Uashington, Edward P. Joseph.

Joseph ka vlerësuar edhe Dialogun Strategjik në mes SHBA dhe RMV, iniciatori i së cilës ishte kryediplomati Bujar Osmani. Sipas profesorit amerikan ky dialog strategjik është shumë i rëndësishëm. Zbatohet simbolikisht dhe praktikisht.

“I rëndësishëm në kohën e sotme, kur kërcënimi rus është i madh. Është me rëndësi të kemi kujdesin e SHBA-së në fusha konkrete të bashkëpunimit me të cilat ndërtohet raporti me Maqedoninë e Veriut”, tha ai.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...