Ahmeti kundër demarkacionit dhe ndryshimit të kufijve, duhet njohje reciproke!

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në paraqitjen e tij të fundit nga Kosova, respektivisht nga emisioni “Pressing” që transmetohet në T7 foli për takimin e “sikletshëm” me ambasadorin serb në Reçicë të Vogël, para se Kosova të fitonte pavarësinë.

“Nuk dija se si t’ja nisë bisedën, e pyeta a do të flasim si kojshi, apo si diplomat e si politikan. E pyeta, pse se pranoni pavarësinë e Kosovës? Kojshi, pse nuk tërhiqeni prej Veriut, a e dini se presidentin tuaj ua kanë vra grupe të instaluara nga bandat e krimit. Ai më tha se e dinë këtë, por nuk pranoi se tërhiqemi nga Veriu por tha se Kosovën edhe po tua falim Kosovën ata nuk e duan”, deklaroi Ahmeti.

Ai tha se krerët e dy shteteve duhet ulen e të diskutojnë për zgjidhjen më të mirë.

“Sipas informative që unë I kam, aktualisht politika Serbe nuk është e interesuar të rikthejë Kosovën. Aktualisht qëndron ajo që e thashë më herët që më është pohuar nga ambasadori i Serbisë. Kjo është çështje që duhet të vendoset në tavolinë sepse këtu tashmë ke të bësh me temë dhe problematikë krejtësisht tjetër, për ndryshim, e jo korigjim e demarkacion”, deklaroi Ahmeti.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Qehaja: Shtëpitë botuese nuk përjashtohen nga konkursi për botimin e teksteve shkollore

Drejtuesi i Institutit “EdGuard”, Rinor Qehaja, ka thënë se shtëpitë botuese nuk përjashtohen nga konkursi për botimin e teksteve shkollore. I ftuar në “Debat Plus”,...

Konfirmohet lajmi/ Kryetari i degës së ASH në Shkup shkarkohet nga VMRO për incidentin me armë zjarri

Drejtori Zudi Enuzi njëherit edhe kryetar i degës së ASH në Shkup, është shkarkuar nga pozita e ushtruesit të detyrës në ndërmarrjen publike Higjiena...

Hoxha: Hapi i parë është të kontrollohen recensentët

Analisti Ylli Hoxha, sa i përket projektligjit aktual për tekstet shkollore, ka thënë se nuk ka kujdes në botimin e teksteve shkollore. Hoxha në emisionin...

BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit Aleanca – VMRO – Levica

Bashkimi Demokratik për Integrim fuqishëm dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet pro ruse në shoqërinë tonë, përfshirë edhe incidentin e inskenuar...