Eurostat/ Maqedonia e Veriut më e lira në rajon

Në bazë të të dhënave të EUROSTAT-it, Republika e Maqedonisë së Veriut është më e lira në rajon sa i përket çmimeve të produkteve ushqimore dhe të produkteve tjera.

Jorastësisht Republika e Maqedonisë së Veriut rezulton si më e lira në rajon, kur të gjitha shtetet po përballen me rritje të çmimeve.

Ky rezultat vjen falë masave qe ka ndërrmarë me kohë dhe vazhdimisht Qeveria të propozuara nga ministri i ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.

Në fillim ishte ngrirja e çmimeve dhe së fundmi përcaktimii marzhës më të lartë tregtare të produkteve themelore ushqimore në tregtinë më shumicë dhe me pakicë.

Të cilat ndikuan në uljen e çmimeve të produkteve ushqimore bazë.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...