Scholz: E duam dhe na duhet Ballkani Perëndimor në BE

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, është thirrur këtë të mërkurë për interpelancë parlamentare në Bundestag.

Në rezymenë e tij, shefi i qeverisë në Berlin, bëri të qartë mesazhet që do i ketë në samitin e madh që mbahet në kryeqytetin evropian mes liderëve evropian dhe atyre ballkanik, njofton Klan Kosova.

“Kështu që në këto kohë të reja duhet të kemi qartësi. Tani është koha, ne e duam dhe neve na duhet Ballkani Perëndimor në Bashkimin Evropian. Kjo ishte porosia ime kur vizitova rajonin, dhe po të njëjtën porosi do e përcjelli në samitin e BE-së me gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, që do mbahet nesër në Bruksel”, tha Scholz.

Pos kësaj, Scholz deklaroi se BE-ja pritet t’i thotë 27 herë “PO” që Ukrainës , t’i jepet statusi i vendit kandidat.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

“Rikthimi i PDK-së në qeverisje” – misioni i Krasniqit si kryetar

“Misioni im si kryetar është ringritja, fuqizimi dhe rikthimi i PDK-së në qeverisje, si parti e fitoreve, për zhvillimin e vendit tonë”. Kështu ka thënë...

Si ta përballoni valën e të nxehtit?

Dehidratimi, mbinxehja dhe lodhja ekstreme janë disa nga rreziqet kryesore që mund të sjellë vala e të nxehtit.  Ato mund të ndikojnë në përkeqësimin...

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Zaev...