Varheily: Falënderojmë Borisovin për mbështetjen ndaj propozimit francez

Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi ish kryeministri Bojko Borisov njoftoi se partia e tij do ta mbështes propozimin francez për zgjidhjen e kontestit Shkup-Sofje. Eurokomisioneri për zgjerimin Oliver Varheily, në Twitter falënderoi Borisovin duke thënë se shpreson që qeveritë të bëjnë propozimin e nevojshëm deri tek Parlamenti Evropian.

“Falënderojmë kreun e opozitës Gerb, Bojko Borisov për vendimmarrjen historike për Evropën dhe Maqedoninë e Veriut që të pranojnë negociatat të bazuara në propozimin francez që mundëson vazhdimin me hapjen e bisedimeve aderuese me Maqedoninë e Veriut. Presim që qeveritë të bëjnë propozime e nevojshme deri tek Parlamenti, që Evropa të ecë para”, ka shkruar Oliver Varhelyi.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Konfirmohet lajmi/ Kryetari i degës së ASH në Shkup shkarkohet nga VMRO për incidentin me armë zjarri

Drejtori Zudi Enuzi njëherit edhe kryetar i degës së ASH në Shkup, është shkarkuar nga pozita e ushtruesit të detyrës në ndërmarrjen publike Higjiena...

Hoxha: Hapi i parë është të kontrollohen recensentët

Analisti Ylli Hoxha, sa i përket projektligjit aktual për tekstet shkollore, ka thënë se nuk ka kujdes në botimin e teksteve shkollore. Hoxha në emisionin...

BDI: Incidenti i inskenuar nga aktivistët e koalicionit Aleanca – VMRO – Levica

Bashkimi Demokratik për Integrim fuqishëm dënon incidentet në protestat antieuropiane të nxitura nga elementet pro ruse në shoqërinë tonë, përfshirë edhe incidentin e inskenuar...