Cilat janë qytetet më të shtrenjta në botë për emigrantët?

Nëse jeni një emigrant dhe jetoni në Hong Kong, Cyrih ose Gjenevë, jetesa ju kushton më shumë se kudo tjetër në planet, sipas Anketës së Kostos së Jetesës 2022, një raport vjetor nga firma konsulentë Mercer.

Sipas EuroNews, përcjell Telegrafi, Hong Kongu është renditur për herë të katërt në pesë vjet si qyteti më i shtrenjtë në botë për emigrantët, i ndjekur nga katër qytete zvicerane: Cyrihu, Gjeneva, Bazel dhe Bern.

Ankaraja, kryeqyteti i Turqisë, mbylli renditjen e 227 qyteteve me jetesën më të përballueshmet në botë për emigrantët.

Disa qytete më të përballueshme për jetesë janë edhe ato sikurse Bishkek në Kirgistan (në vendin e 226), Dushanbe në Taxhikistan (në vendin e 225) dhe Islamabad dhe Karaçi në Pakistan (në vendet 224 dhe 223).

Kryeqyteti i Danimarkës, Kopenhaga, është qyteti më i shtrenjtë për emigrantët në vendet nordike, duke u renditur e 11-ta në nivel global, derisa kryeqyteti suedez Stokholm, është më i përballueshmi, duke zbritur në vendin e 87-të në vitin 2022.

Deri ku përmbushet kualiteti i jetesës në relacion me koston e saj?

Është interesante se dy nga qytetet më të shtrenjta në botë për emigrantët, Cyrihu dhe Gjeneva, janë gjithashtu në top pesëshen e Indeksit Global të Jetueshmërisë, një raport vjetor nga The Economist Intelligence Unit (EIU) që vlerëson se cilat qytete në mbarë botën ofrojnë kushtet më të mira të jetesës. .

Mercer gjithashtu analizoi korrelacionin midis Indeksit të Kostos së Jetesës dhe Indeksit të Cilësisë së Jetesës për një listë të përzgjedhur të qyteteve globale.

Vendet me fat me koston më të ulët të jetesës, por me cilësinë më të lartë të jetesës janë Vankuveri dhe Toronto në Kanada, Stokholmi në Suedi, Lisbona në Portugali dhe Frankfurt në Gjermani.

Nga ana tjetër, Hong Kongu u zbulua se kishte koston më të lartë të jetesës, por një cilësi më të ulët jetese se shumë vende të tjera.

Raporti i Mercer konkludoi gjithashtu se vendet me kosto më të lartë jetese dhe cilësi të jetesës priren të renditen më lart për eko-miqësore, raporton EuroNews, transmeton Telegrafi.

Si llogaritet indeksi i kostos së jetesës

Renditja e qyteteve për Koston e Jetesës nga Mercer bazohet në hulumtimin e vetë grupit, që kryhet dy herë në vit dhe përfshin mbi 400 qytete në mbarë botën.

Anketa nxjerr në pah treguesit kryesorë ekonomikë si luhatjet e monedhës, inflacioni i kostos dhe paqëndrueshmëria e çmimeve të akomodimit.

Ajo pasqyron gjithashtu çmimet e mbi 200 artikujve nga kategori të tilla si shërbimet e banimit, kujdesi personal, aktivitetet argëtuese, transporti, alkooli dhe duhani.

Kriza e kostos së jetesës

Ashtu si me shumicën e gjërave gjatë dy vjetëve të fundit, raporti i kostos së jetesës për vitin 2022 është ndikuar dukshëm nga pandemia e COVID-19 dhe lufta në Ukrainë, e cila ka nxitur inflacionin në qiell dhe paqëndrueshmërinë në tregje.

Inflacioni vjetor në 19 vendet e eurozonës arriti një rekord prej 8.6 për qind në qershor, duke kaluar atë prej 8.1 për qind të regjistruar në maj, sipas shifrave të fundit të publikuara të premten nga Eurostat, agjencia e statistikave të Bashkimit Evropian.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Diplomacia diskrete është çelësi për zgjidhjen e krizës në Zaporizhzhia – Abc News

schedule19:52 - 19 Gusht, 2022 Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres thotë se situata në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi...

Vendoret, Gështenja: Të dënuar të dalim me 1 kandidat, jemi gati të bashkohemi në shtator

schedule16:11 - 19 Gusht, 2022 Nga Juxhin Mustafaraj  Deputeti demokrat Lefter Gështenja nuk i është bashkuar grupit të Berishës në Partinë Demokratike por është...

“I përkëdhelur dhe i padurushëm”, situatë e ndërlikuar në dhomën e zhveshjes së Parisit për Mbappe

schedule16:14 - 19 Gusht, 2022 Sjellja e Mbaappe nuk është më e mira e mundshme dhe ka shkaktuar komente të shumë njerëzve. Superylli francez...