Delegacioni kosovar dhe ai amerikan i MCC-së do të takohen të martën

Të martën nga ora 09:00 deri në 11:30, pritet të takohen delegacioni nga Kosova për MCC-në me atë amerikan.

Ky takim vjen pasi me një korrik të vitit 2022, Bordi i drejtorëve të Korporatës së Sfidës së Mijëvjeçarit (MCC) ka aprovuar Programin Kompakt të Kosovës me vlerë 236.7 milionë dollarë, i cili do të jetë një nga investimet më të mëdha në sektorin e energjisë në shtetin e Kosovës.

Pas aprovimit të këtij investimi në energji nga Bordi i Drejtorëve të MCC-së, një delegacion teknik nga Amerika kanë ardhur në vizitë në Kosovë, me qëllim të dizajnimit dhe implementimit të projektit të sistemeve akumuluese.

Ky program do të jetë projekti më i madh energjetik në Kosovë, i cili parasheh ndërtimin e sistemeve akumuluese të energjisë.

MCC

Nga ky financim mbi 200 milionë dollarësh do të vijë në formë granti nga SHBA-ja përmes MCC-së, rreth 35 milionë dollarë do të jetë kontribut nga Qeveria e Kosovës, ndërsa 2 milionë do të jenë fonde nga Institucioni Amerikan i Katalizatorit për Zhvillim (ACFD-së).

Programi do të përfshijë tri projekte rezerva dhe arbitrazh të energjisë (bateritë me kapacitet 170 MË, që ofrojnë rezervë 340 MWh), zhvillimi i fuqisë punëtore dhe përfshirja e grave në sektor të energjisë, dhe projekti i Institucionit Amerikan të Katalizatorit për Zhvillim.

Rezerva do të përdoret për stabilizimin e frekuencës së luhatshme të rrymës si pasojë e disbalancimit të ushqimit dhe konsumit.

Po ashtu, bateritë mund të përdoren për arbitrazhin, që do të thotë, për të ngrënë në ditët e hershme të mëngjesit, shpenzimi është i ulët, me qëllim të përdorimit të saj kur është nevoja gjatë orëve me konsum të lartë.

Ndërkaq, mund të ketë shumë bateri të lehta me burime solare, të erës, dhe burime të Kosovës të ngjashme, gjë që bën të përshpejtojë kalimin e një burimi të ripërtërirë dhe të shkëlqyeshëm.

Pra, projekti synon të rrisë dhe të përfshijë sektorin privat të implementimit të programit, në fushat që mbështesin ose plotësojnë objektivat e projektit të rezervimit të tyre dhe të gjithë atyre që janë të fuqisë punëtore.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Pas Taika Waititi, as Rita Ora s’e fsheh më unazën, burimet konfirmojnë martesën – Abc News

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Dyshimet se është martuar me Taika Waititi, i ka shtuar më shumë vetë Rita Ora. Ylli shqiptar me...

VIDEO/ Humbja i la me pasoja, Berardi tërbohet dhe kërkon të zihet me një tifoz

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Një episod aspak i bukur për sulmuesin e Sassuolos, Domenico Berardi, në fund të ndeshjes kundër Modenas në...