Bordi i ZRrE-së takohet me përfaqësuesit e MCC-së, diskutojnë për energji

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRrE), të enjten kanë pritur në takim përfaqësuesit e Sfidës së Korporatës së Mijëvjeçarit (MCC), me të cilët kanë diskutuar për projektet energjinë.

Në njoftimin e tyre thuhet se kanë diskutuar për programin i cili përmban në vete tri projekte “rezervat dhe arbitrazh i energjisë (bateritë me kapacitet 170 MË, që ofrojnë rezervë për 340MËh), zhvillimin e fuqisë punëtore dhe përfshirjen e grave në sektorin e energjisë si edhe Projektin e Institucionit Amerikan të Katalizatorit për Zhvillim, ku në tërësi, këto projekte arrijnë vlerën e mbi 200 milion dollarëve”.

Në këtë takim është diskutuar edhe për mundësinë e thellimit të bashkëpunimit në mes të institucioneve dhe se projekti të fillojë të implementohet sipas afateve të përcaktuara.

“Po ashtu, u diskutua edhe për rëndësinë e draftimit të legjislacionit primar dhe sekondar, në harmoni me direktivat e BE-së dhe legjislacionit tjetër në fuqi, sa më herët që është e mundur”, thuhet në njoftimin ZRrE-së.

MCC

Me një korrik të vitit 2022, Bordi Ekzekutiv i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) ka miratuar Programin Kompakt me Kosovën në vlerë prej mbi 200-milionë dollarësh, kanë konfirmuar Qeveria e Kosovës dhe MCC-ja të premten. Marrëveshja ka të bëjë me projektet për energjinë.

Bordi Ekzekutiv i MCC-së, me veprimet amerikane të Antony Blinken, në mbledhjen e mbajtur të enjten, më 30 qershor, kanë aprovuar Projektin Kompakt si dhe kanë hapur rrugët për nënshkrimin dhe finalizimin e procesit të ratifikimit në Kuvendin e Kosovës dhe dekretimin nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Ky program do të jetë projekti më i madh energjetik në Kosovë, i cili parasheh ndërtimin e sistemeve akumuluese të energjisë.

Nga ky financim mbi 200 milionë dollarësh do të vijë në formë granti nga SHBA-ja përmes MCC-së, rreth 35 milionë dollarë do të jetë kontribut nga Qeveria e Kosovës, ndërsa 2 milionë do të jenë fonde nga Institucioni Amerikan i Katalizatorit për Zhvillim (ACFD-së).

Programi do të përfshijë tri projekte rezerva dhe arbitrazh të energjisë (bateritë me kapacitet 170 MË, që ofrojnë rezervë 340 MËh), zhvillimi i fuqisë punëtore dhe përfshirja e grave në sektor të energjisë, dhe projekti i Institucionit Amerikan të Katalizatorit për Zhvillim.

Ilustrim

Rezerva do të përdoret për stabilizimin e frekuencës së luhatshme të rrymës si pasojë e disbalancimit të ushqimit dhe konsumit.

Po ashtu, bateritë mund të përdoren për arbitrazhin, që do të thotë, për të ngrënë në ditët e hershme të mëngjesit, shpenzimi është i ulët, me qëllim të përdorimit të saj kur është nevoja gjatë orëve me konsum të lartë.

Ndërkaq, mund të ketë shumë bateri të lehta me burime solare, të erës, dhe burime të Kosovës të ngjashme, gjë që bën të përshpejtojë kalimin e një burimi të ripërtërirë dhe të shkëlqyeshëm.

Pra, projekti synon të rrisë dhe të përfshijë sektorin privat të implementimit të programit, në fushat që mbështesin ose plotësojnë objektivat e projektit të rezervimit të tyre dhe të gjithë atyre që janë të fuqisë punëtore.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Diplomacia diskrete është çelësi për zgjidhjen e krizës në Zaporizhzhia – Abc News

schedule19:52 - 19 Gusht, 2022 Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres thotë se situata në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi...

Vendoret, Gështenja: Të dënuar të dalim me 1 kandidat, jemi gati të bashkohemi në shtator

schedule16:11 - 19 Gusht, 2022 Nga Juxhin Mustafaraj  Deputeti demokrat Lefter Gështenja nuk i është bashkuar grupit të Berishës në Partinë Demokratike por është...

“I përkëdhelur dhe i padurushëm”, situatë e ndërlikuar në dhomën e zhveshjes së Parisit për Mbappe

schedule16:14 - 19 Gusht, 2022 Sjellja e Mbaappe nuk është më e mira e mundshme dhe ka shkaktuar komente të shumë njerëzve. Superylli francez...