Mjekët japin detaje rreth vdekjes së Abes: Katër orë u përpoqëm të ndalojmë gjakderdhjen, por ishte e kot

Mjekët në konferencën për shtyp konfirmuan se kanë shpenzuar katër orë e gjysmë duke e trajtuar Shinzon Aben, ish-kryeministrin japonez.

Ishin 20 profesionistë mjekësorë që trajtonin ish-udhëheqësin japonez, Shinzo Abe pasi ai u qëllua në Nara të premten, thanë mjekët në Universitetin Mjekësor Nara.

Në fillim, një ekip prej 10 profesionistësh po e trajtonin atë, por numri u dyfishua, thanë mjekët në një konferencë shtypi të premten, raporton cnn.

Ata u përpoqën të ndalonin gjakderdhjen dhe bënë një transfuzion gjaku, duke përdorur më shumë se 100 njësi gjaku, por ishte e kot.

Ata konfirmuan se politikani kishte marrë dy plagë, që besohet se ishin shkaku i plumbave, por mjekët nuk kanë mundur t’i gjenin ato gjatë operacionit, raporton bbc.

Ndërkohë, 67-vjeçari ishte në qytetin jugor të Naras duke bërë fushatë në emër të një kandidati që garonte për Dhomën e Lartë të Japonisë.

Ish-kryeministri ishte duke mbajtur një fjalim kur u qëllua nga një person i armatosur – një 41-vjeçar që besohet të jetë ish-anëtar i Forcave të Vetëmbrojtjes, ekuivalenti i marinës së Japonisë.

Abe ishte i vetëdijshëm kur u dërgua në spital, por vdiq më vonë në moshën 67-vjeçare pasi nuk mundi t’i përballonte plagët e rënda. /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Do jenë mjaft të vogla – Abc News

schedule01:23 - 9 Gusht, 2022 Një ish oficer kryesor në forcat e armatosura të Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se Rusia do të...

Monza nuk dorëzohet, së shpejti sulmi final për Mauro Icardin

schedule22:14 - 8 Gusht, 2022 Monza nuk di të dorëzohet dhe po mendon që javën e fundit të merkatos të transferojë Mauro Icardin. Argjentinasi...

Pas Taika Waititi, as Rita Ora s’e fsheh më unazën, burimet konfirmojnë martesën – Abc News

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Dyshimet se është martuar me Taika Waititi, i ka shtuar më shumë vetë Rita Ora. Ylli shqiptar me...