Lufta Rusi-Ukrainë: Politikani i Moskës dënohet me 7 vjet burg për denoncimin e luftës

Një këshilltar i Moskës është dënuar me shtatë vjet burg pasi foli kundër luftës së Rusisë në Ukrainë. Ky thuhet të jetë dënimi i parë i plotë i burgut sipas ligjeve të reja pas fillimit të luftës në Ukrainë.

Alexei Gorinov, 60 vjeç, u arrestua në prill pasi u filmua duke kritikuar pushtimin rus në një mbledhje të këshillit të qytetit.

Sipas ligjit pas pushtimit, kushdo që përhap “lajme të rreme” për ushtrinë përballet me 15 vjet burg.

Rusëve u ndalohet të përdorin fjalën “luftë” për të përshkruar pushtimin.

Presidenti rus, Vladimir Putin në vend të kësaj ka shpikur frazën “operacion special ushtarak”, megjithëse ai foli për “luftën në Donbas” në komentet drejtuar liderëve parlamentarë, të enjten.

Aktivisti i të drejtave të njeriut, Pavel Çikov ka thënë se dënimi i Gorinov ishte dënimi i parë me burg sipas ligjit të ri. Deri më tani, gjyqtarët kanë dhënë vetëm një gjobë ose një dënim me kusht.

Gorinov u arrestua disa javë pasi foli në mbledhjen e këshillit në mes të marsit

Gjykatësi, Olesya Mendeleyeva vendosi se ai e kishte kryer krimin e tij “bazuar në urrejtje politike” dhe kishte mashtruar rusët, duke i shtyrë ata të “ndiejnë ankth dhe frikë” për fushatën ushtarake.

Duke u paraqitur në gjykatë në veri të Moskës, Gorinov mbajti një copë letër me fjalët që ai kishte shkruar me stilolaps: “A ju nevojitet ende kjo luftë?”, transmeton “BBC“.

Një zyrtar sigurie ngriti duart në përpjekje për të errësuar mesazhin.

Këshilltari i opozitës u arrestua në fund të prillit, më shumë se një muaj pasi ai iu drejtua një takimi të distriktit në zonën Krasnoselsky, në veri-lindje të Moskës.

Në takim, Gorinov kundërshtoi idenë e një konkursi vizatimi për fëmijë që të mbahej kur fëmijët po vdisnin në Ukrainë. Ai ishte përpjekur gjithashtu që mbledhjen e këshillit ta niste me një minutë heshtje për të kujtuar viktimat.

Një tjetër këshilltar i opozitës që mbështeti komentet e tij është larguar që atëherë nga Rusia. Prokurorët thanë se ata të dy kishin komplotuar qëllimisht për të diskredituar ushtrinë ruse.

Sipas aktivistëve dhe gazetarëve që ishin në gjykatë të premten, Gorinov i tha gjykatësit se Rusia kishte shteruar kufirin e saj për luftërat në shekullin e 20-të.

Shkrimi i tij duke u përpjekur të mbulohet nga oficerët rusë

“E megjithatë e tashmja është Bucha, Irpin, Hostomel,” tha ai, duke renditur disa nga vendet ku forcat ruse pretendohet se kanë kryer krime lufte.

Së fundmi, miku i tij dhe aktivisti i opozitës, Ilya Yashin u dënua me 15 ditë burg për rezistencë ndaj arrestimit.

Një tjetër aktiviste, Maria Alyokhina, tha se ishte “ferr historik” që një këshilltar i zgjedhur po burgosej për shtatë vjet pasi e quajti luftën “luftë”.

Ekspertja politike ruse, Tatiana Stanovaya tha se ishte e qartë se autoritetet po dërgonin një paralajmërim për “disidentët”. Përdorimi i termit “luftë” ishte sabotim në sytë e autoriteteve, tha ajo. Por kur kombinohej me veprime politike si ai i Gorinovit, ai shihej pothuajse si terrorizëm dhe do të përballej me një burg të gjatë.

Prokurorët rusë po bëjnë thirrje gjithashtu për një burg të gjatë për figurën e shquar pro-demokratike Andrei Pivovarov, i cili u hoq nga avioni teksa ishte gati të largohej nga Shën Petersburg, në maj. Avokati i tij tha se ai akuzohej për drejtimin e një organizate të padëshirueshme, “Open Russia”.

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Pas Taika Waititi, as Rita Ora s’e fsheh më unazën, burimet konfirmojnë martesën – Abc News

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Dyshimet se është martuar me Taika Waititi, i ka shtuar më shumë vetë Rita Ora. Ylli shqiptar me...

VIDEO/ Humbja i la me pasoja, Berardi tërbohet dhe kërkon të zihet me një tifoz

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Një episod aspak i bukur për sulmuesin e Sassuolos, Domenico Berardi, në fund të ndeshjes kundër Modenas në...