Cili klub ka shikueshmërinë më të lartë në shekullin e XXI në stadium – renditja mund t’iu zë në befasi

Dihet mirë se futbolli nuk është asgjë pa tifozët, një studim i ri ka përpiluar një listë të klubeve me frekuentimin mesatar më të lartë në shekullin e 21-të.

Gjatë pikut të pandemisë COVID-19, tifozët duhej të shikonin futboll pa qenë prezent në stadiume, mbështetësit u zëvendësuan me pankarta dhe u shtua zhurma në sfond në mbulimet televizive për t’i dhënë shikuesve një përvojë më autentike.

Dhe ishte gjatë atyre kohërave që të gjithë e kuptuam se sa e rëndësishme është një turmë për një ekip që përpiqet të fitojë.

Liverpool kishte humbur gjashtë ndeshje radhazi në Anfield, duke mos humbur asnjë ndeshje në shtëpi për gati dy vjet.

Tifozët kanë një ndikim të madh në futboll, kur një stadium është i mbushur plot me tifozë, atmosfera është e zjarrtë, kjo i jep ekipit vendas një ngritje shtesë para dhe gjatë ndeshjes. Dhe më e rëndësishmja, mund të shkaktojë frikë në ekipin kundërshtar.

Turma në Old Trafford.  Kredia e imazhit: Alamy

Një studim i kryer nga PopFoot tregon një listë me 40 klube me frekuentimin mesatar më të lartë në shekullin e 21-të.

Liga Premier ka 10 përfaqësues në listë, duke përfshirë Aston Villan, Tottenham Hotspurin, Chelsean, Liverpoolin, Newcastlen, Arsenalin.

Manchester United doli më i larti nga të gjitha klubet angleze me një mesatare të pjesëmarrjes prej 69,488 të regjistruar në Old Trafford.

Klubi që doli në krye është skuadra gjermane Borussia Dortmund , e cila ka një mesatare prej 76,155 tifozësh prezent. Ata janë të famshëm për Murin e tyre të Verdhë që ofron spektakël të madh përpara çdo ndeshjeje në shtëpi.

Të kesh një mesatare prej mbi 76,000 kur kapaciteti i plotë është 81,365, thjesht tregon se sa mirë është Dortmundi i mbështetur, tifozët e tyre janë të etur për të qenë atje për të mbështetur ekipin e tyre javë në javë.

Këtu është lista e plotë:

FC Nuremberg – 34.116

Napoli – 34.557

Aston Villa – 35,429

Athletic Bilbao – 36.228

Everton – 37.023

Hannover – 37.187

Sunderland – 37.516

West Ham United – 37,871

Lyon – 37.933

Werder Bremen – 38.526

Atletico Madrid – 39,015

Valencia – 39,286

Tottenham Hotspur – 39,288

Eintracht Frankfurt – 40.239

Benfica – 40.287

Chelsea – 40,871

Paris Saint-Germain – 41.238

AS Roma – 42 875

Feyenoord – 43.222

FC Koln – 43.782

Borussia Monchengladbach – 44.250

Rangers – 44.933

Shtutgart – 45.384

Manchester City – 45,408

Liverpool – 45.526

Hertha Berlin – 46.452

Marsejë – 47.915

Ajax – 48.175

Newcastle United – 50.424

AC Milan – 50,899

Hamburg – 51.341

Celtic – 51.802

Inter – 51.853

Arsenali – 53.372

FC Schalke – 60,456

Bayern Munich – 66.324

Barcelona – 68.864

Manchester United – 69,488

Real Madrid – 70,016

Borussia Dortmund – 76.155 /Telegrafi/

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow

TË FUNDIT

Pas Taika Waititi, as Rita Ora s’e fsheh më unazën, burimet konfirmojnë martesën – Abc News

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Dyshimet se është martuar me Taika Waititi, i ka shtuar më shumë vetë Rita Ora. Ylli shqiptar me...

VIDEO/ Humbja i la me pasoja, Berardi tërbohet dhe kërkon të zihet me një tifoz

schedule22:45 - 8 Gusht, 2022 Një episod aspak i bukur për sulmuesin e Sassuolos, Domenico Berardi, në fund të ndeshjes kundër Modenas në...